Doping sa z užívania zakázaných látok športovcov rozšíril aj na technológie. Cyklistov na najslávnejších cyklistických pretekoch budú strážiť termálne kamery, aby športovci nepoužívali motory v bicykloch.
Hoci dnes sú už väčšie či menšie motory v bicykloch bežné a u nás ich využívajú napríklad poštárky či starší ľudia, v športe sú samozrejme zakázané. To však nezabránilo pár podvodníkom, ktorí si malý elektromotor ukryli do zadného kolesa. Ten pomáhal zvyšovať výkon cyklistu čo nebolo fér voči ostatným športovcom bez takéhoto technologického dopingu. Doplatila na to belgická cyklistka Femke Van den Driessche, ktorá za použitie takéhoto motora dostala 6-ročný zákaz pretekania, pokutu 18 500€ a bola zbavená všetkých titulov.
Najväčšie a najslávnejšie cyklistické preteky Tour de France sú za rohom a organizátori sa tento rok pripravili aj pre prípadných podvodníkov s motormi. Organizátori budú používať termálne kamery, ktoré dokážu odhaliť neštandardné zahrievanie v oblasti motora. Medzinárodná cyklistická únia bude mať na tratiach dostatok výbavy na to, aby vykonali 3000-4000 testov. Okrem toho tiež budú vykonávať nečakané testovanie bicyklov vrátane manuálnej kontroly a magnetického skenovania.
Medzinárodná cyklistická únia sa vyjadrila, že od začiatku roka vysiela jasné signály o tom, že sa nebude dať kde schovať pre tých, ktorí sa pokúsia podvádzať takýmto spôsobom. Modifikované bicykle je totiž podľa ich slov extrémne jednoduché odhaliť pomocou skenerov, ktoré budú počas Tour de France a zvyšku sezóny rozširovať.
Zdroj: engadget
pepa321
abc
jursky
mino6
mino6
mino6