Vedci vytvorili prvú optickú pamäť, ktorá dokáže trvalo uchovávať dáta a je extrémne rýchla.
Súčasné pevné disky HDD či SSD nepotrebujú pre trvalé uchovanie dát elektrickú energiu, sú takzvane non-volatile. Oproti tomu prvé optické disky od IBM vyžadovali trvalé pripojenie k elektrickej energii aj pre uchovávanie dát po vypnutí počítača. Tím vedcov z Karlsruhe Institute of Technology v Nemecku sa spojil s výskumníkmi z Oxfordu a z Exeteru a vyriešili tento problém a vytvorili optickú pamäť, ktorá udrží dáta aj po odpojení od elektriny.
Podarilo sa to s pomocou materiálu označovaného ako GST. Ide o zlúčeninu germánia, telúru a antimónu, ktorá mení štruktúru keď ju zasiahne laser. Vedci navyše použili „waveguide“ technológiu, ktorá smeruje svetelný impulz cez drobný kanálik vleptaný do materiálu z kremíku a nitridu. Celý čip bol pokrytý GST materiálom a vystavený pôsobeniu laserového žiarenia s vysokou intenzitou vďaka čomu sa zmenila kryštalická štruktúra GST na amorfnú. Takýmto spôsobom sa dajú zapísať dáta, ktoré je následne pomocou laseru s nízkou intenzitou žiarenia prečítať.
Takýmto ožarovaním je možné opakovane čítať a zapisovať dáta. Zmenou intenzity žiarenia a vlnovej dĺžky laseru boli vedci dokonca schopní zapísať na jedno miesto až 8 bitov čo je výrazný skok oproti 0 a 1. V testoch pracovala pamäť rýchlo a efektívne. „Optické bity môžu byť zapisované v frekvenciách až do 1GHz“, povedal profesor Wolfram Pernice.
Od prototypu k masovej výroby zostáva ešte veľa krokov a treba napríklad výrazne zmenšiť celé zariadenie. Jedného dňa by však takéto optické disky mohli priniesť až 100x rýchlejšie úložiska aké poznáme dnes.
Zdroj: engadget
A to ma byt na…