Vedci vytvorili nový displej, ktorého hrúbka je iba 3 mikrometre a pôsobí tak skoro ako tetovanie. Využitie môže nájsť napríklad pre nositeľné zariadenia.
Významom rozličných nositeľných zariadení ako sú fitness doplnky, smarthodinky a podobne je, aby boli na vašom tele väčšiu časť dňa, no zároveň by vás nemali obťažovať. Čím ľahšie, flexibilnejšie a príjemnejšie na dotyk, tým lepšie. Najlepšie by bolo, aby sme o nich vôbec nevedeli. Nový displej z PLED (polymérových svetlo emitujúcich diód) taký je.
Nový materiál vyvinuli na Tokijskej univerzite a displej pozostáva z extrémne malých, flexibilných diód, ktoré dokážu vyžarovať základné farby podobne ako bežne displeje. Kompletný displej je hrubý iba 3 mikrometre čím je dokonca tenší, ako ľudská koža. Vytvorený displej dokáže fungovať nielen ako zobrazovacia jednotka, ale aj ako senzor, pričom nepraskne pri natiahnutí kože na tele. Nebyť potrebnej fólie pre upevnenie displeja na ruku, vyzeralo by to ako akési „digitálne tetovanie“.
Pri testovaní bol jeden prototyp umiestnený na prste človek a dokázal fungovať ako senzor pre meranie úrovne kyslíka v krvi človeka. Druhý displej bol upevnený na chrbte ruky kde vystupoval ako jednoduchý displej, ktorý zobrazoval číslice. Tento displej môžete vidieť v akcii na videu.
Hoci prototypy fungovali spoľahlivo, zatiaľ sú príliš primitívne pre komerčné nasadenie. Vedci však majú veľké plány a dúfajú, že takéto ultraštíhle zariadenia budú raz fungovať ako komplexné senzory a displeje, ktoré dokážu zobraziť napríklad aj real-time grafy z nameraných dát. Na to je však ešte potrebný vývoj a ochrániť tenučké displeje pred vlhkosťou.
Zdroj: engadget
Add new comment