Rímskej ríši vládol kontroverzný Cisár gladiátor Commodus a na nebi sa zjavila nová hviezda. Čínska Kronika neskoršieho Han-u zaznamenala, že v roku 185 n.l. sa na nebi objavila nová hviezda viditeľná voľným okom ešte nasledujúcich osem mesiacov.
V smere kde leží naša najbližšia hviezda Alfa Centauri zaznamenal staroveký svet výbuch supernovy. Vôbec prvej, ktorú naša civilizácia videla a písomne pre nasledujúce generácie zaznamenala. Podľa bežnej klasifikácie, ktorá označuje supernovu rokom keď sa objavila ju dnes voláme SN185.
To čo videli bol pravdepodobne výbuch supernovy kategórie Ia pri ktorom stabilný Biely trpaslík získavajúci hmotu z blízkej hviezdy vzplanuv potom čo získaná hmota prekročila kritickú hranicu. Dlho bolo otázne, čo vlastne čínsky astronómovia v roku 185 videli. Jednou z interpretácii záznamu v Kronike neskoršieho Han-u bola aj pomaly sa pohybujúca sa kométa. Aktuálne však kombinované merania Spitzerovho Vesmírneho teleskopu a teleskopu WISE v infračervenej oblasti spektra rozriešili túto starovekú záhadu. Ich pozorovania ukazujú, že výbuch nastal v prázdnej dutine čo umožnilo urýchliť hmotu obklopujúcu dutinu do okolitého priestoru. Rázová vlna supernovy bola dva až trikrát rýchlejšia než sa očakávalo. To všetko nakoniec viedlo k publikácii článku v Astrophysical Journal identifikujúci výbuch ako supernovu typu Ia.
Dnes zvýšky po výbuchu supernovy tvoria "bublinu" s polomerom 85 svetelných rokov, ktorá je od nás vzdialená približne 8000 svetelných rokov.
SN 185 Credit: NASA/ESA/JPL-Caltech/UCLA/CXC/SAO
Add new comment