SK

Budúcoročné procesory Intel "Haswell" s podstatne lepšími možnosťami pretaktovania

Nové procesory, ktoré na budúci rok nahradia dnešné Ivy Bridge, prinesú nové možnosti zvyšovania frekvencie.

Už od generácie procesorov Sandy Bridge sú nové čipy od Intelu veľmi obmedzené v možnostiach pretaktovania. Predošlé zvyšovanie taktu cez úpravu frekvencie zbernice už možné nie je, nakoľko to už po pár megahertzoch prináša so sebou nestabilitu iných zberníc - ako napríklad S-ATA či USB. Používatelia sú teda odkázaní iba na zmenu násobičov, čím sa dajú bežné procesory pretaktovať o niekoľko stoviek MHz, verzie s označením K až po maximálnu možnú hodnotu násobiča. Bohužiaľ, modely bez technológie Turbo žiadne uvoľnené násobiče nemajú a tak ostávajú napríklad Core i3 či Pentium čipy bez možnosti pretaktovania.

Toto by sa však s príchodom budúcoročnej rodiny procesorov Haswell malo zmeniť. Intel má totiž použiť podobný princíp ako u high-end platformy Sandy Bridge-E pre socket 2011, kde je okrem možnosti zmeny násobiča prítomná aj voľba zmeny frekvencie zbernice v niekoľkých krokoch. Voči štandardným 100MHz teda bude možné zvoliť aj takt 125MHz či 166MHz.


U procesorov Haswell by mali byť podobné možnosti pretaktovania ako u Sandy Bridge-E - vrátane zmeny taktu zbernice zo 100MHz na 125MHz, resp. 166MHz.

Ako príklad možno uviesť dnes predávaný Core i5 3450. Ten má štandardný násobič 31 a takt zbernice 100MHz, čo dáva výsledný takt 3100MHz. S využitím voľných Turbo násobičov je možné ho pretaktovať na 3500MHz (pri vyťažení všetkých jadier). Ekvivalent tohto procesora z rodiny Haswell by okrem voľných Turbo násobičov bolo možné pretaktovať aj zmenou taktu zbernice. Pri voľbe 125MHz a základnom násobiči 31 by bola výsledná frekvencia 3875MHzMHz, po zmene na násobič 35 až 4375MHz. Zmena frekvencie zbernice pritom neovplyvní frekvencie ostatných periférnych zberníc, teda sa tým vylúči problém so stabilitou pevných diskov a podobne.

Procesory Haswell prídu spolu s novým socketom LGA 1150, spätne nekompatibilným s dnešným LGA1155. Očakávať ich môžeme najskôr od apríla budúceho roku.

Komentáre (4)
AmOK
Intel musia vyrobcovia dosiek milovat, alebo druha, realnejsia moznost, ze mu platia, vypalne zo zisku z predaja. Kazdu chvilu novy socket, uz je to dost priehladne. Zlate a naivne AMD..
emPORiO
Intel aj Nvidia budu mat dost podobne nazvy cipov, Intel Haswell a Nvidia buduca generacia GeForce grafik Maxwell. Zaujimave
dexter
zaujímavé by to bolo kedy to malo spoločné niečo aj okrem písmen Haswell je po nejakej dedine v USA a Maxwell je fyzik
Pjetro_de
emPORiO, nVidia dostala pred rokmi napad davat svojim cipom kodove mena velkych fyzikov: Fermi, Tesla, Kepler, Maxwell ... Kodove nazvy Intelovskych cipov akosi nesleduju tuto tradiciu, ale inu...
Add new comment
TOPlist