EN

EVGA GeForce GTX 1070 FTW2 GAMING - revolúcia v chladení

V ďalšom teste grafických kariet sme otestovali nezvyčajnú kartu od EVGA. Celý názov karty je EVGA GeForce GTX 1070 FTW2 GAMING. Karta vyniká unikátnym chladením iCX. Len v skratke si prejdime špecifikácie.


Úvod

Karta obsahuje približne 7,2 miliardy tranzistorov. Počet CUDA jadier je 1920. Pixel Fillrate je v základe 102,8 GPixel/s, Texture Fillrate zase 192,8 GTexel/s. Počet TMU dosiahol 120 a počet ROPs je 64. Takt jadra je 1607 MHz a takt pamätí typu GDDR5X vysokých 8 Gbps, tie sú pripojené na 256 bitovú zbernicu.

Pamäť má kapacitu 8 GB. Priepustnosť karty je 256,3 GB za sekundu. Boost karty je 1797 MHz. V praxi je toto číslo ale úplne iné. Karta dosahuje reálny takt až 1936 - 1949 MHz!

Karta je osadená 9 termálnymi čidlami (senzor), ktoré vedia čítať až 11 teplôt. Dve čidlá sú osadené na pamätiach, päť čidiel sleduje VRM napájanie a samozrejmosťou je sledovanie jadra ďalšími dvoma čidlami.  Ventilátory sú riadené logikou, ktorá je závislá na jednotlivých teplotách. Ventilátory sú úplne nezávislé – asymetrické. Na to aby ste vedeli čítať teploty jednotlivých čidiel, musíte mať nainštalovaný EVGA XOC, iné programy senzory nevedia čítať. To isté platí o ovládaní otáčok. Karta je sama o sebe extrémne tichá. Pri takte 1949 MHz malo jadro iba 65°C, podobne sú na tom aj VRM obvody. Za výborný odvod tepla, resp. teploty môže taktiež perforovaná mriežka backplate (vrchného krytu karty). Karta má najlepšie a najúčinnejšie chladenie v grafických kartách, aké som kedy mohol testovať. Dovolím si tvrdiť, že ostatní výrobcovia sa v budúcnosti inšpirujú. Suma sumárom, čidlá umožňujú znižovať otáčky ventilátorov a taktiež automaticky volia otáčky pre jednotlivé ventilátory nezávisle. Do určitej miery (pri nenáročných 3D aplikáciách) umožňujú karte fungovať aj úplne pasívne.   

vypnutý ventilátor..

 

Pridať nový komentár
TOPlist