EN

Bližší pohľad na AMD Radeon R9 290X

V nasledujúcej novinke sa pozriem bližšie na high-end grafickú kartu od AMD, Radeon R9 290X...

Na začiatok musím povedať. Konečne!

Konečne vydala AMD (v mojom chápaní) skutočné high-end GPU, Hawaii, ktoré môže konkurovať GK110. Vďaka 6,2 miliarde tranzistorov a ploche 438mm2 patrí nepochybne do tejto kategórie. Nie sú to ale len technické špecifikácie, ktoré ho sem zaraďujú. Samotný výkon R9 290X je pozoruhodný. V Quiet režime na úrovni GeForce GTX Titan a v Uber režime, závisle od rozlíšenia, aj mierne nad. Žiaľ, na konkurenciu v tomto segmente sme museli čakať až 5 mesiacov.

To všetko pri cenovke, ktorú som pred vydaním nečakal. 399 Euro bez DPH je odporúčaná koncová cena (MSRP) v Európe za Radeon R9 290X. Limitovaná edícia s hrou Battlefield 4 stojí pochopiteľne viacej (429 Euro bez DPH). Na prvý pohľad až príliš atraktívna ponuka. Dôvod pre túto pomerne nízku cenu (GeForce GTX 780 kúpite zatiaľ v priemere za 600 Euro a GeForce GTX Titan za 950 Euro) sú ďalšie prevádzkové vlastnosti R9 290X.

Napriek kvalitnému referenčnému chladiču (75mm radiálny ventilátor, vapor chamber, Al, Cu pasív) s celkovou hmotnosťou 738g, je Hawaii jedna veľká pec. Teploty okolo 95°C, hlučnosť a tiež spotreba v Quiet alebo Uber režime výrazne vyššie ako GeForce GTX Titan, respektíve GeForce GTX 780. Rozdiel medzi Quiet a Uber BIOS režimom, ktorý sa prepína malým prepínačom na vrchu karty, sú pritom len maximálne povolené otáčky ventilátora - 40% a 55%.

Pracovná frekvencia jadra Hawaii je dynamická do maximálnej hodnoty (1 GHz v prípade R9 290X). Vďaka nižším teplotám v Uber režime, môže PowerTune nechať jadro Hawaii pracovať dlhšie na maximálnych pracovných frekvenciách. Ako ukazujú recenzie, drží grafická karta 1 GHz len veľmi krátko a po dlhšej záťaži padnú pracovné frekvencie na úroveň okolo 800 až 850 MHz. To spôsobuje jednak problémy redaktorom pri testovaní a v extrémnom prípade až pocit neplynulého zobrazenia.

Každému kto sa chystá kúpiť Radeon R9 290X preto môžem odporučiť sa poobzerať po kvalitnom alternatívnom chladení. Najlepšie vodný blok (EKWB ich už má pripravené). Získate nie len nižšie teploty, hluk a spotrebu, ale aj vyšší výkon. 

Zakúpiť túto Radeon grafickú kartu ale nebude momentálne také jednoduché. Do redakcií sa dostalo len minimum kariet a výrobcovia majú tiež len minimálny počet. Ide jednoznačne o paper launch. Grafická karta je oficiálne predstavená, ale kúpiť ju fyzicky v obchodoch je veľmi ťažké, až nemožné. Zároveň by som odporučil záujemcom svižne reagovať, lebo v prípade veľkého náporu môže cena v obchodoch ešte stúpnuť. Pri nie najlepších výhliadkách na zlepšenie dostupnosti, je to dosť pravdepodobný scenár.

Vaše názory na Radeon R9 290X môžete zverejniť v príslušnej téme v našom diskusnom fóre. Už sa na ne tešíme!

Zdroj: AMD

Komentáre (2)
mano8
ludia pametate na GeForce FX 5800 Ultra ? ze nie ? http://www.youtube.com/watch?v=WOVjZqC1AE4 :D:D:D AMD sa stale ma co ucit :D
Pjetro_de
... do tejto kategórii? Snáď do tejto kategórie. V Quiet režíme? Snáď v režime. ... ri cenovke? Cenovka je ten papierik. To čo je na ňom napísané, je cena. Autor vyštudoval v Budapešti?
Pridať nový komentár
TOPlist