EN

Cebit 2013: Enermax pracuje na svojom prvom pasívne chladenom zdroji

Enermax na výstave ukázal prototyp svojho pasívneho zdroja s výkonom 650W a účinnosťou 80+ Platinum.

Napájacie zdroje pre PC chladené iba prorodzeným prúdením vzduchu a odvodu tepla bez ventilátorov nie je žiadna novinka. Jedným z prvých, kto podobné zdroje predával vo veľkom, bol Silverstone. Jeho Nightjar zdroje majú síce účinnosť "len" 80+ Bronze, čo ešte znamená dosť veľa stratového tepla, výrobca sa však s tým vysporiadal masívnymi hliníkovými blokmi chladenia. Iný prístup dnes už modernejších pasívnych zdrojov používa napríklad Seasonic, ktorý využíva výhodu vysokej účinnosti 80+ Gold a čo najviac otvoreného šasi zdroja.

Tieto dva prístupy chce spojiť v jeden produkt Enermax, pričom jeho prvý pasívne chladený zdroj bude z časti využívať techniku vysokoúčinnej série zdrojov Platimax (test PC.sk). Výnimočnosťou bude aj to, že celý dizajn počíta s nepretržitou prevádzkou v teplotách 50°C. Zatiaľ bezmenný, plne modulárny zdroj by sa vo výkonovej verzii 650W mal dostať na trh ku koncu tohto roka, prototyp ktorý sme videli na Cebit-e by však mal už takmer úplne zodpovedať finálnej verzii. Enermax si s týmto novým zdrojom dal veľa námahy, o čom svedčí aj predpokladaná cena okolo 200€.

Neskôr sú na pláne aj ďalšie verzie s výkonom 450W a 550W.

Zdroj: vlastné

Komentáre (10)
Broslowski
A samozrejme bol prisľúbený na test hneď ako bude k dispozícii.
m2fizy
Uz dlho cakam na neaky takyto zdroj v 250-300W verzii ... a samozrejme za slusne peniaze. Tesim sa na recenziu.
Veyron
no takéto slabé zdroje sa im asi neoplatí robiť, ale človek nikdy nevie, možno nás niektorý kvalitnejší výrobca prekvapí a ponúkne nám takéto riešenie do ULW HTPC. Aktuálne je najslabší Seasonic 400W 80+ Platinum a to je trošku zbytočne veľa, čo vo výsledku kazí aj samotný zmysel platinovej certifikácie, keďže pri zbytočne nízkom zaťažení je tá efektivita najhoršia (teda vo výsledku môže byť horší zdroj efektívnejší, keď sa vhodnejšie zvolí jeho výkon). Na väčšinu HTPC počítačov by bohate stačil aj 200W zdroj.
m2fizy
no podla mna by stacila mozno este aj mensia vataz ... tak 100W by bolo idealnych ... a ani by sa to nehrialo, takze cisto pasivny s vysokou ucinnostou. BTW doma mam Seasonic-G360 ktory ma ale "len" zlatu certifikaciu ... este som ho sice nenasadil do HTPC/serveru ale uz sa na to dlhsie chystam (vymena za aurum 400w). Takze su aj mensie vataze ... no nie platinum certifikacie. Fakt akoze aspon jeden vyrobca by uz mohol pochopit ze ludia by mail zaujem aj o nizsie vataze ... napriklad take portfolio od 50W-100W-150W-200W-250W je absolutne neobsadene kvalitnymi zdrojmi (mam na mysli minimalne brozne certifikaciu co je uz 85% ucinnost). Skutocne mat jeden z vyrobcou v ponuke taky 50W gold/platinum zdroj, tak to by bolo super, hned by som do toho siel.
Veyron
Najslabším 400W platinovým zdrojom som myslel z pomedzi pasívnych (z aktívnych je najslabší 330W brondzový - S12II-330Bronze). Inak nie je v čom nesúhlasiť, pretože niečo ako domáci HTPC/server na média a pod. by určite stačil i nejaký ULW ako napr. AMD E-450, ktorý mám v laptope a ktorému nerobí problém full HD video a s rýchlym SSD diskom mi to behá celkom svižne, teda ja by som uvítal i troška viac výkonu v laptope, ale na bežné HTPC či mutlimediálny server by to bohate stačilo. No a pri takomto čipe s 18W TDP, čo je väčšinová spotreba (CPU, GPU a severný mostík) by samozrejme bohate stačil nejaký 50W zdroj i s rezervou pre viaceré pevné disky, či prídavné karty (trebárs TV tuner, kvalitná zvukovka a pod.).
Veyron
"...Seasonic, ktorý využíva výhodu vysokej účinnosti 80+ Gold..." Autor článku asi troška zaspal dobu, pretože Seasonic už minulý rok tieto zdroje nahradil (vylepšil) platinovými a k 400W a 460W verziám pridal ešte 520W. Čo sa týka pasívnych zdrojov, tak osobne sa teším, že vychádzajú poriadne pasívne zdroje a iný ako pasívny by som si už do PC nedal. Aj keď troška sa obávam, či by taký zdroj nemal problém pri umiestnení v hornej časti skrinky, kde sa k nemu dvíha teplo od matičnej dosky, teda od najteplejších komponentov ("nová" koncepcia skriniek s oddeleným zdrojom v dolnej časti skrinky si je myslím vhodnejšia).
Broslowski
Zdroj ma udanú pracovnú teplotu 50 stupňov čiže by som sa nebál :)
Veyron
no neviem či to platí pri všetkých značkách, ale verím, že na zdroje značiek Seasonic či Enermax sa určite dá spoľahnúť. Aj tak ale do nového zdroja asi nepôjdem skôr, než spolu s komplet novým PC, ktorý by som chcel úplne pasívny, lebo do PC kde je kopec hluku z Noctua vetrákov a Laing čerpadla taký zdroj ako Tt ToughPowe QFan 650W skoro zanikne. Ale v pasívnom PC (minimálne v Idle móde) takýto pasívny zdroj rozhodne nesmie chýbať :)
m2fizy
Staci si priplatit za kvalitnejsiu skrinku (uz aj s tlmiacou penou) a myslim ze hluk od aktivneho zdroja + silent vetrakov s TC (pripadne pumpy vodara) ani nebudes pocut.
Veyron
Ako moje PC je celkom tiché, keďže zdroj i grafika sa regulujú, čerpadlo Laing DDC-1T je to najtichšie na trhu a mám ho pripevnené penou, takže nič nevybruje (aj keď robí sa i taká tlmiaca skrinka čisto na toto čerpadlo, no s acrylovým topom s uv ledkami od BitsPoweru to vypadá oveľa lepšie :D ), vetráky mám od Noctua zregulované na 600 otáčok (pričom teplotu šesťjadrového CPU mám i keď pretočím nad 4GHz do 30 stupňov v záťaži) a systémový disk mám SSD, takže HDDčka väčšinou stoja. Teda PC to fakt nie je hlučné, ale absolútne ticho je predsa len na nezaplatenie a to nedosiahnem s ani s tou najlepšie utlmenou skrinkou, keď sa tam bude dačo točiť, či tiecť.
Pridať nový komentár
TOPlist