EN

Demokratické vlády nás majú sledovať cez notifikácie našich smartfónov!

Špionáž majú vykonávať údajne aj demokratické krajiny a spojenci USA!

Mobilné operačné systémy Google Android a Apple iOS nám dávajú pocit bezpečnosti a kontroly nad našimi údajmi. Je tomu v skutočnosti tak? Nedávno zverejnený list amerického senátora - Rona Wydena, adresovaný Ministerstvu spravodlivosti hovorí úplne niečo iné. Podľa senátora nás tvorcovia systémov, ale aj americká a zahraničné vlády môžu sledovať cez push notifikácie. Ako je to možné? Tieto notifikácie vo veľkej miere prechádzajú servermi oboch spoločností. Tento tok dát dáva spoločnostiam jedinečný prehľad o používaní smartfónu každým jedným používateľom. Takže keď vám príde notifikácia o príchodzej správe, či e-maily, alebo vám niekto volá, tak Google a Apple o tom vedia a bohužiaľ nie len oni.

Americké ministerstvo spravodlivosti sa zatiaľ voči listu odmietlo vyjadriť, ale aj voči tomu, čo bránilo obom gigantom o tomto spôsobe špionáže hovoriť. Spoločnosť Google senátorovo zverejnenie týchto detailov naopak privítalo. V podobnom "duchu" sa vyjadrila aj spoločnosť Apple, lebo list im dal možnosť zdieľať podrobnosti o tom, ako vlády používali tieto dáta na monitorovanie obyvateľov. Bohužiaľ nie je známe, ako dlho takýto zber dát prebiehal. Anonymný zdroj, ktorý senátorovi dodal túto informáciu odmietol prezradiť, ktoré krajiny svojich občanov takouto formou sledujú, no opísal ich ako demokratické a spojencov Spojených štátov amerických.

Ešte začiatok roka francúzsky vývojár - David Libeau upozorňoval na problém s push notifikáciami a nazval ich "nočnou morou súkromia".

Zdroj: Reuters, pic from TheDailyBeast,

Pridať nový komentár
TOPlist