Nová štúdia výskumníkov Australian National University (ANU) nám môže pomôcť pochopiť, ako vznikla naša planéta.
Docent Hrvoje Tkalčić a doktorand Than-Son Phạm sú presvedčení, že majú priamy dôkaz, že vnútorné jadro Zeme je tuhé.
Prišli so spôsobom, ako detegovať šmykové vlny nazývané "J vlny" vo vnútornom jadre Zeme - typ vlny, ktorá môže prechádzať len cez pevné objekty.
"Zistili sme, že vnútorné jadro je naozaj tuhé, ale zistili sme tiež, že je mäkšie, než sa predtým myslelo," povedal docent Tkalčić. "Ukazuje sa - že ak sú naše výsledky správne - vnútorné jadro má podobné spoločné elastické vlastnosti so zlatom a platinou. Vnútorné jadro je ako časová kapsula, ak ju pochopíme, tak ako sa planeta formovala a ako sa vyvíja."
Vnútorné šmykové vlny sú tak malé a slabé, že ich nemožno pozorovať priamo. V skutočnosti ich detekcia bola považovaná za "svätý grál" globálnej seizmológie, pretože vedci prvý krát predpovedali, že vnútorné jadro bolo tuhé v 30-tych a 40-tych rokoch.
Takže výskumníci museli nájsť kreatívnejší prístup.
Ich metóda tzv. Korelačného vlnového poľa pozerá na podobnosti medzi signálmi na dvoch prijímačoch po veľkom zemetrasení, a nie na priamo prichádzajúce vlny. Podobnú technika používa ten istý tím na meranie hrúbky ľadu v Antarktíde.
"Vyhadzujeme prvé tri hodiny seismogramu a to, na čo sa pozeráme, je medzi tromi a desiatimi hodinami po veľkom zemetrasení. Chceme sa zbaviť veľkých (silných) signálov," povedal Dr Tkalčič. "Použitím globálnej siete staníc, berieme každý jednotlivý pár prijímačov a každé veľké zemetrasenie - to je veľa kombinácií - a zmeriame podobnosť medzi seismogrammi, čo sa nazýva krížová korelácia alebo miera podobnosti. Z týchto podobností vytvoríme globálny korelogram - akýsi odtlačok prsta Zeme."
Štúdia ukazuje, že tieto výsledky sa potom môžu použiť na preukázanie existencie J vĺn a odvodenie rýchlosti šmykovej vlny vo vnútornom jadre.
Zatiaľ čo tieto špecifické informácie o šmykových vlnách sú dôležité, Dr. Tkalčić hovorí, čo nám tento výskum hovorí o vnútornom jadre, čo je ešte viac vzrušujúce.
"Napríklad ešte nevieme, aká je presná teplota vnútorného jadra, aký je vek vnútorného jadra, alebo ako rýchlo tuhne, ale s týmito novými pokrokmi v globálnej seizmológii sa pomaly k tomu dostávame."
"Pochopenie vnútorného jadra Zeme má priame dôsledky pre vytváranie a udržiavanie geomagnetického poľa a bez tohto geomagnetického poľa by na povrchu Zeme nebol život."
Výskum bol publikovaný v Science Magazine.
Zdroj: www.anu.edu.au
JadrovaPonorka