Najlepší nástroj na úpravu BIOS-ov grafických kariet s najnovšími jadrami od nVidie je už verejný a dostupný na stiahnutie pre každého.
Prednedávnom sme písali o novej verzii NiBiTor 5.9 (nVidia Bios Editor), ktorá pridávala možnosť zmien otáčok ventilátorov pre Fermi grafické karty. Spolu s tým sme vám spísali aj návod na úpravu napätí aj frekvencií, no stále ide o pomerne "krkolomnú" procedúru. Užívateľskou prívetivosťou sa nemôže vyrovnať nástroju Fermi BIOS Editor, ktorý bol ale až donedávna nedostupný na voľné stiahnutie.
Autor tohto programu (vystupujúci na internete pod prezývkou Orbmu2k - oficiálny blog) poskytoval program iba na vyžiadanie cez súkromné správy na niektorých diskusných fórach. Pravidlá pre tých, ktorí Fermi Bios Editor dostali, boli jasné - nikde program nezverejniť a ponechať si ho iba na súkromné použitie. Povolené bolo iba upravovať BIOS-y na požiadanie. Bolo ale iba otázkou času, kedy niekto nevydrží a nástroj zavesí na web. Tak sa aj stalo a samozrejme to autora rozhnevalo. Rozhodol sa teda celkom ukončiť vývoj a nechať program voľne kolovať internetom. A tak vám už môžeme poskytnúť odkaz na stiahnutie:
Fermi BIOS Editor 1.5.5.1 - Download
V krátkosti si vysvetlíme, čo ktoré položky znamenajú.
Po spustení programu je nutné najprv nahrať BIOS karty. To spravíme cez Open BIOS tlačidlo na dolenj lište. BIOS získame zo svojej karty napríklad pomocou GPU-Z.
Naskytne sa nám nasledovný pohľad. Ak je políčko Checksum zelené, je všetko v poriadku a môžeme začať s úpravami.
Prvá záložka sa týka frekvencií. Odporúčam ponechať zaškrtnutú voľbu Recommend Linking. Vďaka nej sa budú automaticky prepočítavať všetky položky späté s menenou frekvenciou. Pri NiBiTor-e to je nutné robiť ručne.
P00 - Profile patrí nastaveniu pre vysokú 3D záťaž, teda zrejme to, čo nás zaujíma najviac. Na obrázku vyššie sú dve upravovateľné položky - 1430 a 1800. Prvá patrí taktu shaderov, zmenou nej sa v pomere 1:2 mení aj takt jadra. V tomto prípade to teda je 1430MHz pre shadery a 715MHz pre jadro. Zmenou na napríklad 1600 dosiahneme takt 1600MHz pre shadery a 800MHz pre jadro.
Druhá položka (na obrázku 1800) patrí pamätiam. Základný takt je polovica zo zobrazovanej hodnoty, teda v našom prípade 900MHz. Ak chceme vedieť reálny takt pre GDDR5 pamäte, vynásobíme zobrazovanú hodnotu číslom 2 (3600MHz). Zmenou na napr. 2000 dosiahneme frekvenciu 4GHz pre GDDR5 pamäte (alebo 2000MHz pre GDDR3).
Poďme na záložku napätí:
Tu máme hneď na vrchu možnosť zmeniť maximálny limit nastaviteľného napätia. Ak chcete taktovať napr. cez MSI Afterburner a dostali ste sa na hranicu napätia, zvýšením tejto položky a nahraním upraveného BIOS-u si zabezpečíte zvýšený limit.
Vlotage Entry #0 patrí ku stavu bez záťaže - teda 2D. Môžete sa pohrať s napätím, čo zníži ešte o trocha viac spotrebu a zahrievanie. Hodnoty treba však mať už pred tým overené a otesotvané ako stabilné.
Ak chcete meniť napätie pre stav 3D, pohnite s posúvačom pri Voltage Entry #3 doprava na požadovaú hodnotu. Ak ju nastavíte, presuňte sa ešte naspäť na záložku Performance Profile Settings a priraďte prvému profilu Voltage Entry #3:
Ostatné napätia môžeme nechať nastavené tak, ako sú.
Posledná záložka sa týka nastaveniu otáčok, meniť sa dá maximum a minimum. Ak teda chcete aby karta v stave bez záťaže trocha viac stíchla, znížte minimálnu hodnotu otáčok, kam môže ventiláto ísť.
Ostáva už iba všetky zmeny uložiť a upravený BIOS nahrať na kartu.
skype3x3
AmOK
skype3x3
OkiGraphics
AmOK
OkiGraphics
mano8