EN

Fermi BIOS Editor dostupný na stiahnutie

Najlepší nástroj na úpravu BIOS-ov grafických kariet s najnovšími jadrami od nVidie je už verejný a dostupný na stiahnutie pre každého.

Prednedávnom sme písali o novej verzii NiBiTor 5.9 (nVidia Bios Editor), ktorá pridávala možnosť zmien otáčok ventilátorov pre Fermi grafické karty. Spolu s tým sme vám spísali aj návod na úpravu napätí aj frekvencií, no stále ide o pomerne "krkolomnú" procedúru. Užívateľskou prívetivosťou sa nemôže vyrovnať nástroju Fermi BIOS Editor, ktorý bol ale až donedávna nedostupný na voľné stiahnutie.

Autor tohto programu (vystupujúci na internete pod prezývkou Orbmu2k - oficiálny blog) poskytoval program iba na vyžiadanie cez súkromné správy na niektorých diskusných fórach. Pravidlá pre tých, ktorí Fermi Bios Editor dostali, boli jasné - nikde program nezverejniť a ponechať si ho iba na súkromné použitie. Povolené bolo iba upravovať BIOS-y na požiadanie. Bolo ale iba otázkou času, kedy niekto nevydrží a nástroj zavesí na web. Tak sa aj stalo a samozrejme to autora rozhnevalo. Rozhodol sa teda celkom ukončiť vývoj a nechať program voľne kolovať internetom. A tak vám už môžeme poskytnúť odkaz na stiahnutie:

Fermi BIOS Editor 1.5.5.1 - Download

V krátkosti si vysvetlíme, čo ktoré položky znamenajú.

Po spustení programu je nutné najprv nahrať BIOS karty. To spravíme cez Open BIOS tlačidlo na dolenj lište. BIOS získame zo svojej karty napríklad pomocou GPU-Z.

Naskytne sa nám nasledovný pohľad. Ak je políčko Checksum zelené, je všetko v poriadku a môžeme začať s úpravami.

Prvá záložka sa týka frekvencií. Odporúčam ponechať zaškrtnutú voľbu Recommend Linking. Vďaka nej sa budú automaticky prepočítavať všetky položky späté s menenou frekvenciou. Pri NiBiTor-e to je nutné robiť ručne.

P00 - Profile patrí nastaveniu pre vysokú 3D záťaž, teda zrejme to, čo nás zaujíma najviac. Na obrázku vyššie sú dve upravovateľné položky - 1430 a 1800. Prvá patrí taktu shaderov, zmenou nej sa v pomere 1:2 mení aj takt jadra. V tomto prípade to teda je 1430MHz pre shadery a 715MHz pre jadro. Zmenou na napríklad 1600 dosiahneme takt 1600MHz pre shadery a 800MHz pre jadro.
Druhá položka (na obrázku 1800) patrí pamätiam. Základný takt je polovica zo zobrazovanej hodnoty, teda v našom prípade 900MHz. Ak chceme vedieť reálny takt pre GDDR5 pamäte, vynásobíme zobrazovanú hodnotu číslom 2 (3600MHz). Zmenou na napr. 2000 dosiahneme frekvenciu 4GHz pre GDDR5 pamäte (alebo 2000MHz pre GDDR3).

Poďme na záložku napätí:

Tu máme hneď na vrchu možnosť zmeniť maximálny limit nastaviteľného napätia. Ak chcete taktovať napr. cez MSI Afterburner a dostali ste sa na hranicu napätia, zvýšením tejto položky a nahraním upraveného BIOS-u si zabezpečíte zvýšený limit.
Vlotage Entry #0 patrí ku stavu bez záťaže - teda 2D. Môžete sa pohrať s napätím, čo zníži ešte o trocha viac spotrebu a zahrievanie. Hodnoty treba však mať už pred tým overené a otesotvané ako stabilné.

Ak chcete meniť napätie pre stav 3D, pohnite s posúvačom pri Voltage Entry #3 doprava na požadovaú hodnotu. Ak ju nastavíte, presuňte sa ešte naspäť na záložku Performance Profile Settings a priraďte prvému profilu Voltage Entry #3:

Ostatné napätia môžeme nechať nastavené tak, ako sú.

Posledná záložka sa týka nastaveniu otáčok, meniť sa dá maximum a minimum. Ak teda chcete aby karta v stave bez záťaže trocha viac stíchla, znížte minimálnu hodnotu otáčok, kam môže ventiláto ísť.

Ostáva už iba všetky zmeny uložiť a upravený BIOS nahrať na kartu.

Použijeme na to nástroj nvflash. Predtým si však pripravíme bootovateľný USB kľúč. Stiahneme si HP USB Disk Storage Formatting tool spolu so súbormi Windows 98 na bootovanie. Zvolíme Create a DOS startup disk a vyberieme stiahnuté súbory Win98. Zaškrtnite aj Quick Format, nech netrvá formátovanie zbytočne dlho. Po vytvorení bootovateľného USB kľúča naň nakopírujeme upravený BIOS a tiež súbory z archívu nvflash.
Následne reštartujeme PC, nabootujume z USB kľúča a zadáme nasledovné: nvflash.exe nazovbiosu.rom -4 -5 -6
Po úspešnom flash-i stačí už iba reštartovať počítač a máte kartu upravenú podľa vlastného gusta. Nezabúdajte ale, že týmto prichádzate o záruku.
Komentáre (7)
skype3x3
"Nezabúdajte ale, že týmto prichádzate o záruku." To je sice pravda, ale ak pred tym, ak by som reklamoval graficku, preflashoval spät na pôvodny bios tak tym o zaruku nepridem ze ?
AmOK
Do kolkych mrtvych grafik si uz flashol povodny bios? :-) Myslim do totalnych mrtvol, nie nejakych BSoD, atrefakty a podobne. Ja zatial do ziadnej, ani s starou grafou v PCI slote, ani naslepo, ked mi systemovy bios nebol schopny nacitat a identifikovat zariadenie (GPU). Tym netvrdim, ze sa to s ziadnou grafikou nemoze podarit, ale neodporucam nikomu sa na Tvoju "radu" spoliehat. Ono dost zalezi na tom, co sa ide reklamovat..
skype3x3
Urcite mas pravdu s tym ze do totalne mrtvej grafickej nic nenaflashujem... A ono to vôbec nebola "rada", len taka hypoteticka otazka. :)
OkiGraphics
Ale zase na druhu stranu- kto pri uplne mrtvej karte zisti ze tam nebol original BIOS? :)
AmOK
Nacitat aj flashnut bios s prislusnym vybavenim nie je pre servis vobec problem, ak je bios chip ok. To co je pre nich minutova zalezitost je ale pre bezneho uzivatela bez vybavenia big problem. Nechcel som strasit, ale len povedat, ze ked vam zdochne grafa s upravovanym biosom, tak je reklamacka skor o stasti a treba ratat aj s tym, ze nebude uznana. To Gudasove upozornenie je uplne v poriadku, skor by bolo nekorektne, ak by na konci clanku nebolo. Thats all.
OkiGraphics
diky, dobre vediet
mano8
myslim ze flash biosu by nemal byt az taky problem aj na zdhochnutej grafe, ked je clovec sikovny tak sa da.. existuju sposoby ako sa da oklamat servis, napr v servise si vedia pozret aj to, ci bol niekedy na karte bios flashovany, aj ked je tam original - dokonca aj toto sa da obíst !
Pridať nový komentár
TOPlist