EN

Geniálny CPU architekt Jim Keller opúšťa AMD, Zen ohrozená?

 
Spoločnosť AMD nezažíva práve najprosperujúcejšie obdobie a teraz musí zniesť ďalšiu ranu. Opúšťa ju totiž legendárny architekt procesorov Jim Keller.

Meno Jim Keller niektorí z vás možno počujú dnes prvýkrát, no vo svete procesorov ide o uznávaného návrhára procesorov, ktorý ťahal niekoľko projektov a postaral sa o vývoj mnohých úspešných produktov. S jeho menom je spojená pôvodná AMD Athlon architektúra, K7 či neskôr K8 architektúra, v ktorej bol vedúcim architektom. Taktiež hral kľúčovú rolu vo vývoji prvej x86-64 architektúry.
 
 
Keller je však známy aj tým, že dlho neobsedí na jednom mieste. Začal v DEC (Disigtal Equipment Corporation, kde bol do roku 1998. Hneď na to sa dostal do AMD. Po práci v AMD v roku 1999 túto spoločnosť opustil a odišiel do SiByte. Neskôr pracoval aj pre Apple, kde pomáhal vytvoriť A4 a A5 SoC. V roku 2012 sa však opäť pripojil k AMD, kde pôsobil ako hlavný architekt mikroprocesorových jadier a pracoval na architektúre Zen, ktorej príchod očakávame budúci rok.
 
Hrozí po jeho odhcode Zen architektúre odloženie? Zrejme nie a hovorca AMD sa vyjadril, že sa neočakáva aby Jimov odchod ovplyvnil technologické roadmapy a že spoločnosť stále udržuje časový plán Zen architektúry. Okolo Kellera sa navyše počas rokov vytvoril tím ľudí, ktorí sú schopní kvalitne pracovať aj bez neho. Kellerovu pozíciu zaujme Mark Papermaster.
 
Keller odchádza z AMD dobrovoľne aby ešte využil iné príležitosti. Kam povedú jeho kroky nie je v tejto chvíli známe.
 
Zdroj: hexus
 
Komentáre (9)
Pjetro de
Kedze Zen ma byt vydany za rok, myslim ze gro navrhu architektury je uz davno urobene. Teraz sa doladuje. Na Zene isteze nezacali pracovat pred mesiacom a ani pred pol rokm, ale imho niekedy v tom 2012, ked stavebne stroje zaznamenali sklamanie.
Kalo
Až na to že to dolaďovanie (skôr verifikácia a validácia) je najkritickejšia časť takýchto projektov :D
Pjetro de
Neviem ci je najkritickejsia ale kriticka zrejme je. Okrem toho si nemylme pojmy najtazsia a najkritickejsia.
annfokker
yop, dozery teda dieru do sveta nespravili, navyse ked si to spojim s tymi masivnymi recami pred vydanim...
Zubesuch
Už sa "teším" ako amd príde znova s prezentáciami "up to", "xy% more", "countless x faster" a nakoniec zase jediný argument prečo kúpiť AMD bude ten, ze je lacnejsi. Tuto pesnicku uz pozname. Pretoze Intelu, ktory trapne "inovuje" s medzirocnym narastom 5-7% staci vypustit i5k, ktora vykonom posle zase vsetky AMD na hanbu do kúta.
Pjetro de
Nie ked bude mat Zen plnohodnotnych 8 jadier a o 50% vyssie IPC ako dnesne stavenbe strpoje. To sa moze zacat obavat aj 4-jadrove 8-vlaknove Core i7 4999,99K ci 6999,99K. Kto vie co bude.
Zubesuch
Prejavil si sa podobne ako prezentacia AMD o ktorej som hovoril. Ja budem oslavovať ak dvihnu PPC o 25%. cim by v podstate dohnali intel. Vishera je totiz fail failovity a posuvat sa je kam. Lenze ci ma amd na to prostriedky (a to nemyslim len financne) som si už nie celkom isty. Cisteho...v sucasnosti ma intel iba alternativu ale nie konkurenta. Ono vsetci nadavame na intel a ten jeho par % improve kazdy rok. Ale o co lepsie je amd? To spravilo aky pokrok za posledne roky? Bulldozer ktory bol v často horsi ako 6jadrovy phenom? Tych 13% ci kolko nahnali s Piledriverom PPC bolo skor nevyhnutnostou ako nejaky skutocny pokrok.
Pjetro de
AMD stavebna technika CPU maju celkovo blbu architekturu, blbe umiestnenie schedulerov, dekoderov, zdielane dve 128bit FPU na jeden modul a teda 2 jadra (na tom by sa riadne blbo robil svaty gral instrukcii: 512bit AVX instrukcie v jednom takte), ALU vykon tez neni buchvico ... Bolo to stavane na silne paralelne vyuzitie a 1-vlaknovy vykon nic, nula. V Zene to cele prepracovali tak, ale je to v Phenomoch a jedna sa tam o plnohodnotne jadra, ale este o dost silnejsie jak Phenomove. http://diit.cz/sites/default/files/amd_zen_diagram_vs_steamroller.jpg Ako vidno z obr. cely jeden modul v stavenbnej technike bude vlastne jedno jadro Zenu a ak to bude ozaj tak, tak by to malo byt silne jadro. Taky 8-jadrovy Zen na 14/16 nm by mala byt riadna pecka. Pocet ALU pre jedno jadro stupne zo 4 na 6 = 1,5-nasobne navysenie vykonu v celociselnych operaciach. FPU by mala byt uplna pecka. Zatialco stavebny stroj mal dve 128 bit FPU jednotky (ktore v pripade potreby ak to druhe jadro dovoli a uvolni zdroje, moze previest jeden 256bit vypocet pre prve jadro v jednom takte) , tak Zen bude mat DVE 256bit FPU! Teda FPU vykon by mal byt v extremnych pripadoch 4x vyssi, furt a stale a vsade ale minimalne 2x vyssi. Takze tych tvojich 25% zatial vyzera na 50% navysenie vykonu v ALU a MINIMALNE 100% navysenie v FPU. Ak by to bolo ozaj takto, Core architektura Intelu od roku pana 2006 (ked Intel pochoval Netburst) sa moze triast. Ale budeme uvidiet :)
A to ma byt na…
Hlavne nevydali to carrizo na desktopy, malo byť minulý mesiac a nič, to je hrozne zle.
Pridať nový komentár
TOPlist