Nakazené majú byť harddisky od Western Digital, Seagate, Maxtor, Toshiba, Hitachi a ďalších spoločností.
Správy z popredných svetových webov hovoria, že do kauzy by mohla byť zapojená práve americká špionážna agentúra NSA. Kaspersky Lab však túto informáciu priamo nepotvrdzuje. Odvoláva sa ale na podobnosť so známym vírusom Stuxnet, vytvoreným NSA s cieľom sledovať iránsku jadrovú elektráreň. Kaspersky prezradil, že špionážny softvér bol detekovaný vo viac ako 30-tich krajinách, no najviac infikovaných počítačov je v Iráne, Rusku, Pakistane, Afganistane, Číne, Sýrii, Jemene a Alžírsku.
Spomenuté krajiny sú pre USA zaujímavé a teda je možné, že za všetkým stojí práve NSA. Hlavným cieľom sú práve vládne a vojenské inštitúcie, telekomunikačné spoločnosti, banky, elektrárne, islamskí aktivisti a rôzne médiá. Jeden zo zakladateľov NSA potvrdil správnosť analýzy Kaspersky Lab. Ďalší zakladateľ sa vyjadril, že NSA vyvinulo techniku s ktorou môže pomocou harddiskov sledovať isté ciele.
Špionážny softvér je ukrytý priamo vo firmvéri harddisku. Nie je teda možné ho zmazať formátovaním. Softvér sa aktivuje po každom spustení počítača a je úplne samostatný. Spoločnosti WD, Seagate a Micron Technologies nemajú žiadnu vedomosť o špionážnom softvéri v ich produktoch. Toshiba a Samsung sa odmietli vyjadriť a IBM zatiaľ nepodali stanovisko.
Nie je jasné, ako by sa mohol zdrojový kód firmvérov rôznych spoločností dostať do rúk NSA. Možností je však viac. Jednou môže byť hackerský útok, druhou únik z vývojárskych spoločností a ďalšou tiché dohody. Všetko sú to však len špekulácie a skutočná pravda sa bude len ťažko hľadať.
Zbaviť sa infikovaného firmvéru bežný a ani pokročilý užívateľ nezvládne. Ak aj áno, tak by musel z firmvéru odstrániť škodlivý kód. Vzhľadom na to, že ciele sú už spomínané rôzne vládne inštitúcie, spoločnosti a rôzne médiá, je vlastne zbytočné robiť si starosti. Kompletná a veľmi podrobná správa je k nahliadnutiu na tomto odkaze. Kaspersky nazval skupinu tvorcou softvéru "Equation group". Pomenovanie dostala vďaka používaniu zložitých šifrovacích vzorcov.
Skupina používa na infikovanie veľmi sofistikované trójske kone, ktoré Kaspersky pomenoval EquationLaser, EquationDrug, DoubleFantasy, TripleFantasy, Fanny a GrayFish. V správe o nich nájdete detailné informácie.
Zdroj: businessinsider.com, kaspersky.com
Pjetro de
Leto
Ortuť
matussh
jozef.k
Kiška
passco
ozzy
x3m
tono Lokavý
matussh
???
passco
Eva Ronek
lifo
MQ
Kalo
ŠtefanOrava
mayday1
ArMoRKiN
leonid
gammaray
panika
Ethos