EN

Intel: pred konkurenciou máme náskok štyri roky

Intel tvrdí, že s technológiou výroby tranzistorov je niekoľko rokov pred  akoukoľvek konkurenciou.

Spoločnosť Intel na budúci rok predstaví prvé 22nm procesory Ivy Bridge, ktoré budú využívať celkom nové "3D" tranzistory. Bude vôbec prvým výrobcom polovodičov, ktorý zavedie túto technológiu do ostrej prevádzky, čím má mať oproti konkurencii náskok až štyri roky. Tou konkurenciou myslí najväčšie spoločnosti zaoberajúce sa polovodičovou výrobou - Globalfoundries (vyrába napr. procesory pre AMD), TSMC (čipy pre nVidia, AMD), IBM a Samsung. U nich sa predpokladá spustenie výroby takýchto tranzistorov až s 14nm procesom okolo roku 2015.


Zdroj: ComputerBase.de

Podľa snímky z prezentácie sa náskok Intelu v posledných rokoch iba zvyšoval. V čase uvedenia prvých Pentium 4 procesorov s jadrom Presscot začala firma používať tzv. Strained Silicon, konkurencia nasadila rovnakú technológiu o tri roky neskôr. Hradlá z high-k materiálu Intel uviedol do výroby už tri a pol roka pred ostatnými, nové tranzistory prinesie podľa odhadu o štyri roky skôr.

 

 

Zdroj: Computerbase.de

Komentáre (8)
jk2
Čo z toho, že ju mali skôr, keď Presscoty boli skôr ohrievače vzduchu ako procesory. Aj keď výkon bol skušný, v porovnaní s predchádzajúcimi Northwoodmi neskutočne "žrali" a hriali :-). Takže aj keď konkurencia vtedy možno mala "akože staršiu technológiu" mala iné výhody a bola konkurencieschopná. Určite ten náskok reálne neni taký ako uvádzajú. Inak by sme mohli porovnávať dnešný Phenom II X6 s cca 5.5 roka (kedže ho tu už cca 2 roky máme) starou novinkou od Intelu, torá samozrejme ani náhodou neobstojí z hľadiska výkonu, spotreby, ani ceny.
snap
to je na takychto spravach to krasne... ze nikde tam netvrdia ze konkurencia bude mat rovnako vykonne processory az o 4 roky... hoavori sa cisto o zavadzani technologii... je to taky ten bulvar style :D kedy melu o niecom aby to vyzeralo inak a ludia si domysleli, hlavne taky co dotoho nevidia...
passco
Tak a čo si čakal toto bolo zameranie na technicku stránku nie výkonnostnú .. a AMD ma vykonejšie procesory ako intel?
jk2
Technológia, ak nemá priniesť reálné praktické využitie napr. pri CPU výkon je oničom. Len pikoška. Je mi jedno ako je moje CPU vyrobené, ak bude mať dobrý výkon, cenu a spotrebu kľudne nech je aj z drevených šindľov:-).
passco
Tak ale intel dominuje vo vykone :) Otazka je prinesie ta zmena architektury a technologie 20 nasobny vykon aj ostatnym? Nie! Ale aj tak by si sa mal zaujimat ako je to vyrobene pretoze vdaka tomu ide vykon procesorov hore :) A na tom sa odraza aj cena :P
baqq
Rozhodne nedominoval v dobe ked tvrdi ze bol "4 roky pred konkurenciou" pricom ale nespomina samotnu podporu 64bit., a viacero instrukcii (sad) ktore zas oni zaviedli vyrazne neskor ako konkurencia (aj preto sa vykonovo dotiahli az v dalsich generaciach od toho tolko spominaneho prescotu) . Vypichli si len jednu vec pre takuto nic nehovoriacu marketingovu spravu... otazne mozno je, v com v dnesnej dobe zaostavaju. Kazdopadne problemom Intelu nie je ani tak otazka vykonoveho sutazenia s AMD, ako skor fakt, ze oproti dobe spred tych 4-5 rokov sa naroky na silu CPU pre spokojnost zakaznikov s plynulym behom aplikacii uz len na PC zostavach vyrazne znizili. Nikto uz nepotrebuje kazdy rok menit high-end CPU len preto aby mu ako-tak lepsie isli jeho bezne programy. Nehovoriac uz o prechode velkej casti zakaznikov na iny typ zariadeni, kde Intel nema silne trhove pozicie. Asi aj preto sa pokusaju riesit situaciu aj podobnym agresivnym marketingom :)
Ján Kisty
Lenze Prescoty boli pomaly nekonkurencne vtedajsim K8 A64-kam. Mali ovela mensie takty, rovnaky ked nie vyssi vykon a zrali ovela menej.
siddhi
Jenže tady není řeč o konkrétních procesorech, ale o samotných technologiích výroby výkonných čipů. Nezáleží na tom jaký byl Prescot, záleží na technologiích výroby. Že byl Prescot trochu nešťastně navržený čip je věc druhá.
Pridať nový komentár
TOPlist