EN

Kamera, ktorá sa napája sama svetlom

 
Vedci z univerzity v Kolumbii vytvorili prvú kameru na svete, ktorá nepotrebuje žiadne externé napájanie ani batériu.

Bežné kamery obsahujú senzory, ktoré zachytávajú svetlo. Informáciu o množstve zachyteného svetla využíva kamera pre tvorbu výsledného snímku. Solárne bunky, ktoré premieňajú svetlo na elektrickú energiu pracujú podobným spôsobom. Vedcom sa podarilo vyrobiť senzor, ktorý spája oba druhy senzorov. Výsledkom je tak kamera, ktorá dokáže napájať samu seba počas toho ako zaznamenáva obraz.
 
 
Vedúci výskumu Shree K. Nayaer hovorí, že bolo potrebné vykonať zopár úprav pre senzor, ktorý dokáže "zbierať" energiu zo svetla, no ich prototyp predstavuje prvú kameru, ktorá je schopná vlastného napájania. Kamera dokáže zaznamenať iba 1 snímok za sekundu a aj to iba v dobre osvetlených priestoroch. Senzor má rozlíšenie 30x40px a vložený je do 3D tlačeného tela. Senzor po zmeraní množstva svetla, ktoré prejde šošovkou vo fotovodivom režime premieňa svetlo na elektrinu vo fotovoltickom režime. Výsledkom je tak teoreticky nekončený záznam.
 
Keď je kamera mimo prevádzku a nezaznamenáva obraz dokáže nahromadiť energiu pre iné energeticky nenáročné zariadenia ako hodinky alebo telefón. Kamera zatiaľ neposkytuje kvalitný záznam, ktorý sa nepribližuje ani tým najhorším kamerám v smartfónoch. Kvalita záznamu však nebol cieľ, na ktorý sa vedci sústredili. Netreba tiež zabúdať na to, že ide o prototyp a na vylepšenia je tak priestor. Jedného dňa by takéto kamery mohli nájsť využitie v bezpečnostných kamerách či  v nositeľných zariadeniach.
 
zdroj: techspot
 
Pridať nový komentár
TOPlist