Výskumníci pracujú na nanobotoch, ktorí by v budúcnosti mohli priamo v tele vyhľadať a ničiť nádory čím by mohli nahradiť chemoterapiu v liečení rakoviny.
Napriek modernej dobe a jej vymoženostiam existujú stále veci, ktoré majú nad človekom a jeho technológiami prevahu. Jednou z takýchto vecí je aj rakovina. V roku 2012 sa stala najväčším zabijakom keď bolo objavených nových 14,1 milióna prípadov a 8,2 milióna ľudí podľahlo tejto chorobe. Novú nádej pre jej liečenie prináša výskum publikovaný v Nature Communications.
Nový výskum pochádzajúci z University of California's Davis Cancer Center pracuje na vytvorení nanobotov nazývaných nanoporphyrin veľkých iba 20-30nm, ktoré sa pacientovi s rakovinou podajú do tela a následne sa postarajú o vyhľadanie a zničenie tumorov. Rozoznanie rakovinových buniek od tých zdravých je zabezpečené vďaka špeciálnemu modulu v nanobotovi, ktorý dokáže odhaliť nádorové bunky. Nanobot následne vstrekne patričné lieky priamo do škodlivých buniek.
Na rozdiel od konvenčnej liečby pomocou chemoterapie, ktorá jednoducho "bombarduje" všetky bunky určitého typu a nie vždy končí úspešne, je tento nový spôsob liečby pomocou nanobotov oveľa efektívnejší a nepoškodzuje zdravé bunky. Dúfajme, že doba kedy pacienti musia vytrpieť muky pri chemoterapii po ktorej im častokrát vypadajú vlasy a zostane poškodená kostná dreň bude čoskoro minulosťou.
passco
M1ch4l
Kalo
passco
Qubo456
SKUFF
passco