Nepotešilo by vás, keby ste si okolo roku 2000 kúpili operačnú pamäť a teraz si našli v schránke šek na peniaze? Presne to sa v USA deje.
Celé sa to začalo na prelome tisícročí. Ľudia, ktorí si v období rokov 1998 až 2002 kúpili RAM alebo počítač, v ktorom bola RAM (čo je prakticky každý počítač) podali neskôr na výrobcov RAM skupinovú žalobu nakoľko firmy ako Samsung, Crucial či NEC umelo navyšovali ceny svojich operačných pamätí. Mohlo by sa zdať, že odvtedy sa na prípad zabudlo no nestalo sa tak.
Súd 27. júla 2014 rozhodol, že spomínané firmy porušili zákon o férovej súťaži a museli zaplatiť odškodné $310 miliónov, z toho $200 miliónov bolo vyhradených pre platby zákazníkom a firmám, ktoré podpísali skupinovú žalobu. Tento mesiac začali peniaze skutočne chodiť k zákazníkom o čom svedčí mnoho príspevkov na Internete.
I just received a check for $128, a class action settlement for computer RAM I purchased 15 years ago! Unreal https://t.co/kndbtHBhX5
— Justin Fox Dishwalla (@justindavidfox) 8. júla 2016
Minimálne odškodné je stanované na $10 pričom maximálna čiastka sa môže vyšplhať na $1000, ktorú však dostanú asi iba firmy. Ľudia nahlasujú svoje milé prekvapenie v schránkach, kde si nachádzajú šeky so sumou najčastejšie od $60-$100. Istý muž na Twitteri však prezradil, že dostal až $128. Autorka článku na gizmodo dostala takmer $100 a peniaze ju našli aj keď sa presťahovala pred 2 mesiacmi. Ak tu teda máme nejakého čitateľa žijúceho v USA, ktorý sa pred 15 rokmi podpísal pod skupinovú žalobu (čo si už ani nemusí pamätať), môže očakávať sympatické odškodné, za ktoré sa dnes dá kúpiť bez problémov 8GB DDR4 RAM.
Zdroj: gizmodo
Ján Kisty
peto166
marol
roxor