EN

Notebooky s Broadwell procesormi sa už pripravujú

Intel už spustil veľké dodávky svoj nových procesorov pre výrobcov notebookov.

Prichádzajúce procesory Broadwell prídu na trh koncom tohto roka. V notebookoch ich uvidíme v troch hlavných segmentoch. Pôjde o nízko nákladové bezdotykové notebooky od 10,1" do 17,3" v cenovej hladine 199 až 599 dolárov, ďalej stredná trieda v cenovej hladine od 349 do 999 dolárov a high end trieda od 14" do 17" radené do cenovej hladiny nad 1500 dolárov. S príchodom Broadwell sa začali masívne vyprázdňovať sklady hlavných výrobcov a teda očakávaný pokles cien je na spadnutie.

Séria Y sa už začala dodávať začiatkom septembra a smeruje hlavne do zariadení 2v1 u výrobcov Lenovo a Asus. Séria U by mala začať masovú výrobu v januári 2015 a ku koncovému zákazníkovi prísť niekedy v prvom štvrťroku. Procesory série H určené pre high end by mali byť dostupné až v treťom štvrťroku 2015, čo je zdá sa už trochu neskoro vzhľadom na prichádzajúci Skylake. Lenovo a Asus majú už len málo času aby zastihli vianočný biznis.

Neustále sa vynára otázka, ako bude úspešný Broadwell a či zisky nebudú neočakávane nízke. Dôvodom je samozrejme Skylake, ktorý je vyrobený taktiež 14nm výrobným postupom, no ponúka pridané funkcie. Do masovej produkcie by mal Skylake prísť v treťom štvrťroku 2015 a za ním bude nasledovať už 10nm Skymont. Rok v IT technológiách zvlášť pri procesoroch nehrá veľkú rolu a preto upgrade na Broadwell pri stále dostačujúcom Haswell je pre mnohých takpovediac zbytočným. Nahráva tomu aj fakt, že Skylake príde v dohľadnej dobe a teda môže byť výhodnejšie počkať priamo naň.

Zdroj: digitimes.com

Komentáre (9)
Pjetro de
Tento IT portal zrejme nepostrehol, ze Broadwell bude zvlastny niekolkymi faktami: 1) Bude existovat velmi kratko, vzhladom na skoro po nom prichadzajuci Skylake, co je zname uz x mesiacov 2) 14 nm vyrobu Intel uz posunul niekolko krat. Uz na jar 2014 sme tu mali mat nejaky ten hypotetický Broadwell 5770K a miesto neho prisiel iba Haswell Refresh. Broadwell fakticky bude meskat rok a 2-rocny tick-tock cyklus sa tu zacina v priamom prenose rutit. 3) Kvoli faktom v bode 2) teda velkym problemom so 14 nm vyrobou Intel uviedol Broadwell iba ako extremne ultra-low-voltage CPU do tabletov, netbookov, ultrabookov s DTP iba niekolko watov. Na riadne 80 W desktopove CPU si pockame, ale ako hovori bod 2), vykonne desktop Broadwely tu mali byt podla roadmapy uz uplne bezne v predaji pred pol rokom. 4) Clanok sa ohana seriami CPU seria H, seria U, co je ale podstatne, kvoli problemom so 14 nm vyrobou Intel vydal Broadwell zatial iba ako extremne ultra-low-end CPU s TDP do 5-7 W do tablotovych placiek a 2in1 zariadeni. Nazov serii je irelevantny, ide o to co bolo uvedene na trh (extremne ultra-low-end CPU) a preco.
gammaray
:) vdaka
like
To ked su velke problemy so 14 nm, tak ako zvladnu hranicu 1nm? Dostanu sa vobec k nej?
passco
znížia tempo, ktoré majú nastavené :)
Pjetro de
Na sucasnych principoch/materialoch/technologiach samozrejme nie. Okrem toho existuju hranice kvantoveho sveta. R. Feyman kedysi prel pol storocim vypocital, ze na stabilne udrzanie informacie (myslimi sa deterministický von-neumanov princip pocitaca, nie kvantovy pocitac) treba cca 100 atomov, aby informacia kvantovo "nevyprchala". Aj ta najmensia zmagnetizovana plôška na platni HDD s rozmermi desiatky nm (z toho mnozstva cca sto miliard plôšok) uchovavajuca logicky stav 0 ci 1 (podla toho ci smeruje severny/juzny pol tohoto super-ultra-hyper miniaturneho magnetu dole/hore ... mame uz dekadu kolmy zapis) tak kazda ploska vyuziva na uchovanie informacie az miliony atomov.
Shatterhand
A potom si sa zobudil s rukou v šerbli. Keby to bola pravda, tak posledný procesor od Intelu by bol Core 2 Quad s 65 nm...ale hlavne že si sa vyjadril...
Pjetro de
Neviem co si pil a kde si mal ruku ty, ale 65 nm je len velkost istej casti tranzistoru. Cely tranzistor moze mat az rozmer 200-300 nm (samozrejme to nepocitam nosic, teda okolie, to je tiez len nejaka hmota a teda atomy). Typicky rozmer atomu je 0,1-0,2 nm, takze na 200-300 nm to mame niekolko tisic atomov (radovo medzi 10^3 a 10^4). Samozrejme zijeme v 3D priestore, preto to musime umocnit na tretiu a zistujeme, ze jediny tranzistor je v sucasnosti tvoreny cca 10 miliard atomami (t.j. radovo 10^10 atomami).
lacikaboss
potom opat zmensovali, ale uz museli pozit "3D" tranzistor. Aby mali tu cast tranzistoru uzsiu (mensiu). Ale museli to tam pustit na vysku, aby im tie atomy ostali. Inak im to blblo. A teraz sme pri tych figloch. Kde dajme tomu, ze ten neznamy nm udaj je mozno drain. Kde to opat rozdelia na niekolko casti. Rozmer jednej ten casti sa moze zmensit, ale pocet atomov moze ostat, lebo sa len rozdelila. Tie nm uz zacinaju byt viac marketing ako nieco vyznamne. Snazia sa len s tym vychcat, aby sa mohli chvalit s nm.
Pjetro de
Pan Feyman nemyslel priamku atomov (dnes nieco nezostrojitelne a dlhodobo neudrzatelne) alebo rovinu atomov (grafen). Pan Feyman myslel tuku 3D guču 100 atomov. No a v jednom rozmere 3D priestoru to mame cca 4-5 atomov, nakolko tretia odmocnina zo 100 je medzi 4 a 5. Uz chapadla?
Pridať nový komentár
TOPlist