EN

Nová technológia batérií vydrží dni, nabije sa za sekundy

Super-kondenzátorové články sú zatiaľ iba potvrdením konceptu, vyzerajú však veľmi sľubne.

Vedci z Univerzity Centrálnej Floridy (UCF) vytvorili super-kondenzátorovú (supercapacitor) batériu, ktorá funguje rovnako ako nová aj po 30 000 nabitiach. Výsledkom tohto výskumu môžu byť vysoko-kapacitné , ultra-rýchlo nabíjateľné batérie, ktoré vydržia viac ako 20 krát dlhšie ako konvenčne lítiové články. Nitin Choudhary, doktorand z UCF sa vyjardril: „Mohli by ste si nabiť telefón za pár sekúnd, a nepotrebovali by ste ho znova nabíjať viac ako týždeň.“

Super-kondenzátory môžu byť nabité tak rýchlo, pretože energiu ukladajú staticky na povrchu materiálu, a nepoužívajú chemické reakcie ako to robia batérie. To znamená, že potrebujú dvojdimenzionálne materiály s veľkou plochou, ktoré udržia veľké množstvo elektrónov. Vo výskume sa používa hlavne grafén.

Yeonwoong "Eric" Jung z UFC sa o graféne a dvojdimenzionálnych materiáloch vyjadril: „Vyvinuli sme jednoduchý prístup pomocou chemickej syntézy tak, že môžeme veľmi dobre integrovať existujúce materiály s tými dvojdimenzionálnymi.“

Výskum je stále vo svojom skorom štádiu, a nie je ešte vhodný a pripravený na komercializáciu. Výskumný tím sa teraz snaží tento proces patentovať. Aj keď ďalší výskum môže viesť k neúspechu celého procesu, ako už veľa technológií pre batérie, vyzerá sľubne a stojí za bližšie skúmanie superkondenzátorov.

Zdroj: engadget

Komentáre (5)
mano8
to by výrobcovia nedopustili... dozivotna bateria ktora vydrzi tyzden ? ste sa zblaznili ? ani za 50r !
monopol
Normalne korporacie ano, ale ak by sa toho chytil elon musk, jemu je to jedno. On chce vsetko pre dobro ludstva.
Jakub

Musk tiež len biznis man.

MQ
Nezabudajte na jednu vzacnu vlastnost vyrobcov (opakujem to stale dookola). Ked im bude dana moznost rychleho nabijania a vysokej kapacity, tak urobia to, co vzdy..... Ti magori stencia bateriu az tak, aby sa dostali na dnesne hodnoty vydrze. Samozrejme, ze vtedy bude baterie tenka ako papier a budu moct vyrobit este tensi mobil, ktorym budu ohurovat kupychtive ovce. Takze budeme tam, kde sme aj teraz. Odpalkuju nas tym, ze ved si to nabijete za 2 sekundy, tak co placete. Urcite sa najde niekolko vynimiek, ake hlavny prud pojde tymto smerom, ako vzdy doteraz. Vacsi potencial tej technologie vidim v elektroautach.
x3m
Zase len kecy. O bomba super bateriach, ktore vydrzia pomaly roky a nabiju sa skoro okamzite pocuvam/citam uz cele desatrocia a co sa stale predava? Li-ion, li-pol a ni-cd.
Pridať nový komentár
TOPlist