EN

Nové procesory Intel Kaby Lake: všetko čo potrebujete vedieť na jednom mieste

 
Intel včera oficiálne uviedol v poradí už 7. generáciu Core procesorov, ktoré ponesú označenie Kaby Lake. Ide o procesory, ktoré pôvodne ani nemali existovať.

Broadwell, Skylake a prechod na 10nm proces. Tak to pôvodne malo byť v známom Intelackom tick-tock rytme. Zmenšovanie výrobného procesu je však stále náročnejšie a Intel navyše netlačí konkurencia a tak sa firma rozhodla spomaliť tempo a miesto 2 generácii procesorov na jednom výrobnom procese tu máme 3 generácie. K 14nm procesorom Broadwell a Skylake sa tak oficiálne pridáva tretia 14nm rodina procesorov Kaby Lake, ktorými Intel vyplňuje priestor pred prechodom na 10nm Cannonlake.
 
 
Intel neprezradil úplne všetky informácie o novinke, ktoré by sme chceli vedieť, no poďme si povedať aspoň všetko čo zatiaľ poznáme. Ak bažíte po výkone a zaujíma vás pretaktovanie môžete rovno prestať čítať, Intel zatiaľ vôbec nespomenul odomknuté desktop procesory s prívlastkom „K“. Venoval sa hlavne mobilným Kaby Lake procesorov nakoľko v mobilných zariadeniach sa objavia pred desktopom.
 
 
Hlavnou vlastnosťou, na ktorú sa Intel pri prezentácii zameral je video. V ňom vidí zrejme budúcnosť nakoľko obsah videa v 4K rozlíšení prudko rastie a výnimkou nie je ako 360-stupňové 4K video. So 4K videom si už vedeli bez problémov poradiť Skylake procesory avšak dekódovanie 4K videa vykazovalo vyššiu spotrebu a tieto procesory boli optimalizované hlavne na FullHD video. Grafická časť Kaby Lake procesorov bude integrovať v sebe dedikovaný obvod pre 10-bitové HEVC/H.265 a 8-bitové VP9 video kodeky vďaka čomu bude renderovanie a editovanie 4K videa rýchlejšie a energeticky efektívnejšie. Intel uvádza, že s procesormi Kaby Lake bude možné renderovať niekoľko 4K videí naraz a zostane vám ešte výkon na plynulú nenáročnú prácu či na surfovanie internetom. Zlepší sa tiež dopad na batériu, u ktorej modrý výrobca procesorov sľubuje 2,6-násobne predlženú životnosť pri prehrávaní 4K videa v porovnaní so Skylake procesormi.
 
 
Ak sa vám to zdá ako veľký rozdiel čítajte údaj o spotrebe. Podľa prezentácie Intelu spotrebujú priemerne Kaby Lake procesory iba 0,5W pri dekódovaní 4K videa zatiaľ čo Skylake mali mať spotrebu až 10W. Na hranie aj tých náročnejších hier už nebude potrebná dedikovaná grafická karta a grafický výkon opäť stúpne.
 
 
S príchodom novej generácie procesorov každý logicky očakáva aj nárast výkonu. Za posledné roky sme si však u Intelu už tak nejak zvykli, že nárast výkonu medzi generáciami nie je nijak zázračný. U Kaby Lake Intel prezentuje 12%-ný nárast výkonu v produktivite a 19%-né zvýšenie výkonu pri surfovaní Internetom.
 
 
 
Markantnejšie zvýšenie výkonu pri surfovaní Internetom Intel vysvetľuje tým, že Kaby Lake procesory budú v sebe obsahovať prepracovanejšiu verziu Speed Shift technológie, ktorá je efektívnejšia v krátkodobom navyšovaní výkonu. Nárast výkonu však treba pripásať aj k zvýšením frekvenciám procesorov, ktoré sa Intelu o čosi podarilo zdvihnúť zoptimalizovaním výrobného procesu. Väčšinu porovnaní Intel urobil medzi procesormi i5-6500U (Skylake) a i5-7500U (Kaby Lake). Keď sa Intel ohliadol ďalej až na 5-rokov starý Sandy Bridge, tvrdí, že novinka prinesie procesorový výkon o 70% vyšší a grafický výkon je až 3,5-násobne vyšší.
 
 
Kaby Lake procesory budú podporovať PCIe linky 3. generácie ktoré poskytnú priepustnosť 8GT/s miesto 5GT/s. Nové procesory prinesú aj natívnu podporu USB 3.1 Gen. 2 s rýchlosťou 10Gbps takže nebudú potrebné radiče tretích strán. Nechýba podpora HDMI 2.0 či DisplayPort 1.2. Procesory série m, Y a U budú vždy dvojjadrové kúsky s podporou HyperThreadingu a teda spracujú 4 vlákna súčasne. Neskôr dorazia aj klasické procesory do stolných počítačov spolu s čipsetom 200-série. O tých Intel nič neprezradil, no už dávnejšie unikli informácie o najvyššom modeli i7-7700K. Malo by ísť o 4-jadrový procesor s HyperThreadingom, so základným taktom 3,6GHz a s Turbo taktom 4,2GHz. Desktopové procesory sú kompatibilné s paticou LGA 1151 a nemusíte tak vymieňať základnú dosku. O týchto procesoroch však Intel viac prezradí a uvedie ch až v januári 2017.
 
Intel uviedol zatiaľ iba 6 Kaby Lake procesorov: i7-7Y75, i5-Z754, m3-7Y30, i7-7500U, i5-7200U a i3-7100U. Ich špecifikácie prehľadne zobrazujú obrázky. 
 
  
 
Intel opäť mätie označením nakoľko zmenil označenie 4,5W procesorov. U Broadwell zmenil označenie Core i3, i5 a i7 jednoducho na Core M.U Skylake upravil toto značenie a Core M rozdelil na Core m3, m5 a m7. Kaby Lake procesory ponechávajú síce m3 označenie, ale z m5 sa stáva znovu i5 a z m7 je i7. Grafické jadro v procesoroch série Y a U teraz nesie označenie Intel HD 615 a 620. Prvé počítače s mobilnými procesormi Kaby Lake by sme mali na trhu uvidieť ešte pred koncom tohto roka.
 
Zaujímavosť na záver. Microsoft už dávnejšie špekuloval s obmedzením Windows 10 iba na najnovšie Intel a AMD procesor a u Kaby Lake zatiaľ na tomto obmedzení trvá. S Kaby Lake procesormi tak bude možné používať iba najnovší Windows 10, hoci zatiaľ nikto nevie, čo sa stane ak sa niekto pokúsi na počítač s Kaby Lake nainštalovať starší operačný systém. Zrejme sa po čase nájdu cestičky ako to spraviť, no Microsoft sa vyhráža tým, že pre Windows 7 a 8 nemá v pláne aktualizovať ovládače pre Kaby Lake.
 
 
Pridať nový komentár
TOPlist