Množstvo ľudí zatiaľ nie je presvedčených ohľadom využívania biometrických údajov pokiaľ hovoríme o ich digitálnej bezpečnosti. A posledné výskumy hovoria o tom, že existuje dobrý dôvod na skeptický postoj.
Na bezpečnostnej konferencii Usenix, ktorá sa konala začiatkom augusta, prišli výskumníci z Univerzity v Severnej Karolíne s ideou, že na obídenie technológie rozpoznávania tváre stačí prípadnému útočníkovi iba krátke sliedenie na Facebooku a 3D renderovanie.
Pri vykonávaní vlastného výskumu, zhromaždil tím z univerzity niekoľko fotografií 20 dobrovoľníkov. Tieto fotografie pochádzali len z online sveta, z profilových fotografií na sociálnych sieťach akými sú napríklad Facebook, Twitter alebo LinkedIn. Výskumníci následne zo získaných fotografií vytvorili 3D model tváre každého z dobrovoľníkov, jemne doladili črty tváre a upravili oči tak, aby sa dívali priamo do objektívu. Ak sa výskumníkom nepodarilo nájsť fotografie, ktoré by zobrazovali celú tvár dobrovoľníka, boli tieto časti počítačovo domodelované.
Aj napriek tomu, že niektorých z dobrovoľníkov nebolo možné jednoducho vystopovať na webe a tím výskumníkov získal iba niekoľko fotografií v nízkom rozlíšení, bol schopný vytvoriť dostatočne dôveryhodný model tváre, aby oklamal niekoľko rozpoznávacích systémov. V skutočnosti sa tímu podarilo oklamať 4 z 5 systémov, ktoré boli testované. Medzi testovanými systémami boli KeyLemon, Mobius, TrueKey, BioID a 1D, pričom všetky z nich sú dostupné na Google Play a App Store. Spoločnosť Google už dávnejšie varovala, že podobný softvér je oveľa menej bezpečný ako PIN kód, vzor alebo heslo.
Zdroj: digitaltrends
Pridať nový komentár