Malé roboty, ktoré vedia ťahať aj stonásobok svojej váhy. S takýmito supersilnými strojmi prišli inžinieri zo Stanfordskej univerzity v Kalifornii a budú prezentované na International Conference Robitics and Automation v Seattli.
Tajomstvo je skryté v priľnavosti k povrchu a v systéme pohybu minirobotov. Dizajn "nôh" je inšpirovaný gekónmi, ktoré majú vynikajúce lezecké schopnosti. Na gumových špičkách sú "lepidlá", ktoré sa pri ťahaní, resp. navíjaní závažia ohnú, zväčšia svoju plochu a teda aj lepivosť. Keď robot pohne svojou „nohou“ dopredu, špičky sa vrátia na svoje miesto, teda opätovný pohyb dopredu nerobí problém.
Ako dizajn, aj samotný pohyb je inšpirovaný prírodou. Konkrétne ide o piadivku. Jedna časť robota sa pohybuje dopredu, zatiaľ čo ostatné časti stoja na mieste. Takto dokáže pohnúť ťažkými predmetmi pri použití minimálnej energie.
Tieto spomenuté dizajnové a pohybové prvky, prebraté zo živočíšnej ríše, pomáhajú robotom k extrémnym výkonom. Napríklad jeden deväťgramový robot sa dokáže pohybovať aj s viac ako jednokilovým závažím.
Mikroskopický model robota, ktorý je na videu, má 20 miligramov a ťahá 500 miligramovú papierovú spinku. Inžinier Elliot Hawkes ho postavil pomocou mikroskopu a pinzety.
Najzaujímavejší robot je μTug, ktorý napriek svojej 12 gramovej váhe vie pohnúť aj s 2000-krát ťažším predmetom. David Christensen to opisuje: „Je to podobné, ako keby človek dokázal odtiahnuť vráskavca obrovského.“
Podľa tímu, ktorý na robotoch pracuje, by sa v budúcnosti mohli podobné koncepty využívať na stavbách alebo v továrňach, alebo zachraňovať životy. Napríklad pritiahnuť povrazový rebrík k osobe, ktorá je uväznená vo vysokej budove.
O systéme pohybu a priľnavosti sme sa dozvedeli, ale o pohone sa nám zatiaľ viac dozvedieť nepodarilo.
Zdroj: newscientist.com
m2fizy
passco
Shatterhand
dibon
AmOK