EN

SpaceX vyslala na ISS druhú kapsulu Dragon s vianočným nákladom

Spoločnosť SpaceX včera, 6. decembra 2020, vypustila do kozmu svoju druhú zásobovaciu kapsulu SpaceX Dragon, ktorá sa dnes, 7. decembra, spojila s Medzinárodnou vesmírnou stanicou. Je to zároveň prvýkrát, čo sú na stanici ISS dve SpaceX kapsuly. Kapsula viezla vedecké experimenty a tiež vianočné občerstvenie pre astronautov.

Misia bola pôvodne plánovaná na iný termín, avšak kvôli poveternostným podmienkam bola úspešne zahájená z Kennedyho vesmírneho strediska NASA na Floride až v nedeľu. Je to druhá kapsula Dragon, ktorá smerovala na ISS, po predchádzajúcej z 15. novembra, ktorá priviezla na kozmickú stanicu štyroch astronautov.

Spoločnosť vypustila do kozmu svoju modernizovanú kapsulu Dragon odlišnú od tých používaných v minulosti a nesie 6400 libier vedeckých výskumov, novú prechodovú komoru a ďalší náklad. Podľa NASA kozmická loď vykonala prvé autonómne dokovanie pre SpaceX a bolo vysielané v televízii NASA.

Pre vianočnú atmosféru kapsula Dragon niesla pečenú morku, dresing z kukuričného chleba, brusnicovú omáčku, maslové sušienky, tuby s cukrovou polevou a mnohé ďalšie.

Spoločnosť SpaceX sa podieľa na doplňovaní zásob Medzinárodnej vesmírnej stanice od roku 2012. Táto cesta predstavuje prvýkrát, čo sa novo inovovaná kapsula použila na prepravu nákladu na stanicu.

Ako uviedol portál Verge, kapsula Dragon 2 je výrazne vylepšená oproti svojmu predchodcovi so schopnosťou niesť o 50 percent viac vedeckého nákladu a schopnosťou automatického dokovania s vesmírnou stanicou bez potreby ľudskej interakcie, ako sme mohli vidieť v predchádzajúcich verziách kapsuly.

Okrem prepravy základného materiálu pre stanicu a posádku obsahoval náklad údajne aj niekoľko experimentov, vrátane bioasteroidu Európskej vesmírnej agentúry, ktorý zahŕňa vzorky meteoritov a mikróby, ktoré budú použité lepšie pochopenie fyzikálnych procesov, ktoré ovládajú zmesi, ako napríklad gravitácia a konvekcia. Medzi ďalšie experimenty patrí výskum lieku na COVID-19, ktorý sa prvýkrát uskutoční vo vesmíre a experiment, ktorý skúma zmeny v ľudských srdciach pomocou tkanivových čipov a sleduje, ako mikrogravitácia mení tvar srdca. Náklad tiež zahŕňal 40 myší na štúdium kostí a očí.

Spoločnosť SpaceX vyslala na ISS štvorčlennú posádku 15. novembra. Teraz je to prvýkrát, čo sa na Medzinárodnej vesmírnej stanici nachádzajú dve Dragon kapsuly.

 

Zdroje: The Verge, Associated Press News, Associated Press News, TESMANIAN, TESMANIAN, YouTube

Pridať nový komentár
TOPlist