Turingova cena je ocenenie, ktoré každoročne udeľuje Asociácia výpočtovej techniky jednotlivcom za ich technický prínos počítačovej komunite.
V oblasti počítačov sa jedná o ekvivalent Nobelovej ceny, a tento rok ju dostali tvorcovia asymetrického šifrovania. Na listinu laureátov najnovšie pribudli mená amerických občanov Martina Hellmana a Whitfielda Diffieho.
Tí sú pokladaní za zakladateľov asymetrického šifrovania, ktoré sa do dnešných čias používa v zabezpečenej komunikácii. Dvojici sa podarilo vytvoriť už v roku 1976 protokol na výmenu kľúčov. Princíp jeho fungovania je založený na dvoch typoch kľúčov – privátnom a verejnom.
Verejný kľúč je použitý na zašifrovanie informácie a pomocou privátneho kľúča je možné úspešne informáciu dešifrovať. To zanemená, že každý, kto sa snaží dostať k šírenej informácii musí disponovať oboma druhmi kľúčov.
Ocenenie pre túto dvojicu prichádza v zaujímavý čas, kedy Spojenými štátmi americkými rezonuje spor medzi FBI a spoločnosťou Apple ohľadom zašifrovaného iPhone-u útočníka v San Bernardine.
Turingova cena je pomenovaná podľa britského matematika Alana Turinga a jej víťaz si prilepší o milión dolárov v hotovosti. Získať ju môžu iba inžinieri a vedci, ktorí aktívne napomáhali pokroku v oblasti výpočtovej techniky. Hellman a Diffie si prevezmú ocenenie v júni v Kalifornii.
Zdroj: thenextweb
Pridať nový komentár