AV-Test odskúšal 41 antivírusov pre operačný systém Android. Prepadli aj také mená, ako McAfee či G Data.
Škodlivé aplikácie neodstraňuje z len Android Marketu nástroj Bouncer od Google, ale na zariadeniach používateľov aj mnohé antivírusové programy. Príležitosť úspeche na rýchlo rastúcom trhu smartfónov zacítilo už mnoho spoločností, okrem nováčikov aj zavedené značky, ktoré poznáme z osobných počítačov. Spoločnosť AV-Test sa pustila do jedného zo svojich veľkých porovnávacích testov antivírusov, kde sa zišlo celkovo 41 takýchto aplikácií.
Mobilným antivírusom bola podstrčená vzorka 618 škodlivých programov z dvadsiatich rôznych rodín vírusov pre Android. Tieto boli objavené v mesiacoch október až december minulého roka, antivírusy by teda mohli už škodlivý kód spoľahlivo rozoznať. Výsledky testu sú však celkom prekvapivé.
Viac ako polovica antivírusov sa dá totiž považovať za neschopnú plnohodnotnej ochrany, keď sa u nich zistila úroveň odhalenia pod 40%. V "skupine hanby" sa pritom ocitli aj také mená, ako McAfee, Comodo či G Data.
Najlepšie výsledky dosiahli antivírusy od Avast, Dr.Web, F-Secure, Ikarus a Kaspersky, detekciu nad 90% dosiahli aj spoločnosti Lookout a Zoner, ktoré sa na iných platformách bezpečnostnému softvéru nevenujú. Dobrú úroveň ochrany zabezpečia aj programy z druhej skupiny, ako napríklad produkt slovenskej spoločnosti Eset, alebo antivírusy od AVG či Bitdefender.
V nasledujúcej tabuľke sú abecedne zoradené antivírusy pre Android, zoskupené v skupinách podľa úspešnosti detekcie.
Druhá tabuľka zobrazuje úspešnosť detekcie konkrétnych rodín škodlivých programov jednotlivými antivírusmi:
Do úvahy treba tiež brať fakt, že tieto nástroje nedisponujú heuristickou analýzou správania aplikácií, teda sa pri ochrane musia spoliehať iba na definičné zoznamy (resp. zoznamy už známych vírusov).
vir2al_i9
mano8