EN

Reportáž: Taiwan, tam kde sa rodia základné dosky

Pred pár dňami sa mi podarilo navštíviť jedného z najväčších výrobcov matičných dosiek na svete. Jeho sídlo a zároveň jedna z troch výrobných liniek sa nachádza neďaleko hlavného mesta Taipei na Taiwane.
 

Gigabyte – Taouyan, Taiwan „Upgrade your life“

 


Na prvý pohľad ničím výrazná budova v sebe ukrýva 8 podlaží a na nich prebieha od vrchného, postupne smerom nadol celý proces výroby. Na pohľad možno nevýrazná, no precíznosť je priam cítiť už od vstupných dverí.

Pred vstupom do výrobne je potrebné prejsť vzduchovým tunelom, ktorý každého zbaví drobných častíc prachu. Zabráni sa tak preneseniu a prípadnému znečisteniu nových modelov.

Na najvrchnejšom poschodí sú školiace miestnosti, zasadačky a ďalšie menšie kancelárie. Pod nimi už zamestnanci obsluhujú výrobné pásy, z ktorých sa rozosielajú IT komponenty a produkty do celého sveta. Gigabyte svoje produkty priamo distribuuje do 38 krajín vrátane čínskeho a taiwanského trhu.

 Zoznam krajín je ešte širší o ďalšie sub-distribútorské štáty, ako je napríklad aj Slovensko. Najlepší biznis sa momentálne však podľa manažérky Nataši robí v Číne, Nemecku a Poľsku.

V továrňach pracujú najmä domáci obyvatelia, no výnimkou nie sú ani cudzinci. Konkrétne tu, na taiwanskej linke, je možné vidieť pri páse najmä ženy z Filipín. Tie tu prišli hľadať lepší život. Striedajú sa na tri smeny. Čo sa týka manažmentu sídliaceho v Taipei, tam už sú výsadne domáci. Najvyšší TOP manažment je čisto taiwanský.


Zaujímavosťou sú istotne aj údaje, ktoré hovoria o tom, ako dlho pracujú zamestnanci pre túto firmu. Samozrejme dôvodov môže byť viacero. Avšak pri niekoľkých tisícoch zamestnancov, ktorých Gigabyte zamestnáva, sú tieto čísla veľmi pozitívne. Najväčšie zastúpenie (70%) majú tí zamestnanci, ktorí pracujú pre spoločnosť 10 rokov a viac. Skoro štvrtina (23%) sú tí zamestnanci, ktorí si v Gigabyte „odkrútili“ 5-10 rokov. Zvyšných 7% si prerozdelili zamestnanci s „dobou výdrže“ do 5 rokov.

Taiwanský závod nie je rozlohou najväčší. Ten sa nachádza v Číne a spolu s ním, aj ďalší, najmenší. Má však svoje prvenstvo a to konkrétne v kvalite. Tu sa vyrábajú tie najkvalitnejšie produkty. Je to najmä kvôli tomu, aby sa dali ľahšie odsledovať. Celkovo je výroba produktov Gigabyte rozdelená do 4 hlavných kategórii.

1. PC komponenty - základné dosky, grafické karty, PC skrinky, zdroje s chladením
2. Stolné zariadenia - All in one PC, Thin Client, Mini PC a PC doplnky
3. Mobilné zariadenia - Laptopy, Slate PC, Smartfóny
4. Servery a komunikátory - serverové základné dosky, vstavané základné dosky, server barebone, Home NAS

 

 


Práce na samotnej výrobe sú rozdelené do plnoautomatických, poloautomatických a plne manuálnych procesov. Na najvrchnejšom výrobnom poschodí sa začína s odlievaním . Hneď po vytuhnutí má doska priam identický tvar ako hotový výrobok. Ďalším krokom je plne automatický proces, pri ktorom sa do odliateho panela „nastreľujú“ mikrokomponenty. Moderné stroje tak v priebehu sekúnd vykonajú prácu, ktorá by človeku zabrala niekoľko hodín alebo dní. Odliatok dosky vojde do automatického prístroja, ktorý si postupne odoberá mikročastice zo zásobníkov. Tie sú navinuté na diskoch a vo veľkom množstve rozložené vedľa seba.


Tento proces je monitorovaný nie len ľudským faktorom, ale aj mnohými počítačmi. Tie sú nastavené na maximálnu presnosť a minimálne odchýlky. Napriek tomu sa pravidelne kontrolujú rozpracované kusy. Prikladaním šablón a porovnávaním sa zisťuje, či nejaký komponent chýba alebo nie. Odtiaľto putujú dosky už na ďalšie poschodie, kde sa im dostane viac ľudskej pozornosti.

 


 

Ďalší proces je plne manuálny. Zamestnanci ručne prikladajú väčšie komponenty na svoje miesto v doske. Takto pripravená doska putuje do ďalšieho automatického zariadenia, kde je tepelne spracovaná na to, aby sa spojili plošné spoje a takisto zafixovali všetky komponenty. Ako kontrola, či všetko drží na svojom mieste je manuálna skúška poklopaním drevenými paličkami po jednotlivých komponentoch.

 
 


Ďalším poschodím sa dostáva doska na kontrolu spojov. Tu prichádza na radu hĺbková softvérová inšpekcia. V súčasnosti je presnosť tejto kontroly veľmi blízka hodnote 100%. Následne sa pripájajú radiče na ďalšie hardvérové zariadenia. Na rad prichádza posledná softvérová kontrola a po nej už sú produkty balené do ochranných fólii.

V nich sa premiestnia do prepravných boxov a putujú do baliarenského sektoru. Takto pripravené matičné dosky vkladajú do krabíc spolu s inštalačnými CD, manuálom a ďalšími prídavnými komponentami. Pred tým, ako sa každý kus dostane na sklad, odkiaľ sa bude distribuovať do celého sveta, musí prejsť ešte vážením. Každý model má presnú hmotnosť balenia. Ak sa táto váha nestotožňuje s predpisom, je zastavená celá séria a musí sa prekontrolovať.

Skladovanie produktov je samostatná kapitola. Plne automatizovaný sklad naprieč všetkými poschodiami je ovládaný roboticky. Po zadaní hľadaného produktu do počítača, sa v priebehu niekoľkých sekúnd robotické rameno postará o to, aby prinieslo presne navolený tovar.

 

Kde sa vyrába najviac základných dosiek na svete?

Matičné dosky sa na tomto ostrove vyrábajú od konca 80tých rokov predošlého storočia. To ale vôbec neboli ranné začiatky IT technológii na ostrove. Zhruba okolo roku 1950 investovali japonské a USA spoločnosti práve do tohto odvetvia nemalú finančnú injekciu. Vyrábali sa tu najmä kalkulačky, rádia alebo TV.

Keď sa roku 1980 v Spojených Štátoch Amerických začal vyrábať prvý Apple Macintosh, na Taiwane ho ilegálne kopírovali. To sa samozrejme nepáčilo Stevovi Jobsovi a partičke ľudí okolo neho. Preto na jeho tlak a takisto, tlak vlády USA s tým na Taiwane museli prestať. Taiwanský priemysel však vzkriesila licencia od IBM na výrobu ich klonov. Predovšetkým išlo najmä o licencované technológie Bios -u a o vytváranie konkurenciu práve spomínanému Apple.

V tejto dobe zároveň hľadali ideálneho partnera aj v Intel pre svoje základné dosky s procesorom na platforme x86. Toto bol kľúčový moment a zároveň aj štart súčasnej dominancie na trhu v odvetví.

Gigabyte bol založený najmä z dôvodu obrovského dopytu po základných doskách prudko rastúceho PC odvetvia. Investori si vybrali Taiwan najmä kvôli technologicky zdatnej a vzdelanej pracovnej sile a geograficky výhodnej polohe. Aj tieto aspekty pomohli dostať sa tejto spoločnosti tam, kde je dnes.

Výroba matičných dosiek je taiwanskou dominantou na celosvetovom trhu. Podľa údajov, ktoré nám poskytlo vedenie Gigabyte, sa na svete vyrobí približne 80 miliónov matičných dosiek. Gigabyte vyrobil 20 miliónov a z toho sa na Taiwane vyrobilo 3,6 miliónov čo predstavuje 4,5% podiel na celkovom trhu.

 Medzi prvých päť najväčších výrobcov matičných dosiek patria firmy práve sídliace na Taiwane. Je teda jasné, že konkurenčný tlak je enormný. Momentálny líder v predaji, je práve Gigabyte. Verí, že pozíciu na trhu si udrží nie len do konca roka, ale aj do budúcnosti.

Návod na to, ako sa udržať dlhodobo na vrchole, majú v spoločnosti veľmi prepracovaný. Podľa nich sú technológie kľúčové nie len pri výrobe, ale aj pri celkovom procese pred aj po vyhotovení každého produktu.

Stále treba dbať na inovácie. O tom svedčí aj fakt, že táto spoločnosť má od začiatku pôsobenia na svojom konte približne 1600 úspešne zaregistrovaných patentov. Ich práca bola ocenená aj na medzinárodne uznávaných fórach. Vlastnia viac ako 13 tisíc takýchto prestížnych titulov. Ako priestor pre inováciu vidia v budúcnosti v priamej spolupráci s niektorou s taiwanských univerzít. Momentálne zatiaľ ponúkajú príležitosti absolventom stredných škôl.

V súčasnosti veľa firiem na úkor kvality posilňuje kvantitu. Toto nie je cesta, ktorou sa uberajú tu v tejto spoločnosti. Súboje s konkurenciou sú mnohokrát najmä v cene. Vedia o tom, no dodržujú kvalitatívne nároky, ktoré si stanovili. Ich produkty nesú medzinárodné certifikáty kvality ISO.

V neposlednom rade, dôležitým spôsobom, ako zostať na vrchole je aj zákaznícky servis. Aj ten patrí k veľmi dôležitým aspektom tohto biznisu. K tomu, aby boli klienti spokojní istotne prispieva vysoká kvalita produktov. Gigabyte myslí sociálne. O tom svedčí denná návštevnosť webovej stránky v počte 219 tisíc unikátnych návštev a 1,8 milióna fanúšikov na Facebooku.
 


Blog autora: www.photoandtraveling.comKomentáre (3)
Ján Kisty
pekne :)
Aleš Tvrdý
Dakujem! Tesim sa, ze sa Vam clanok paci :)
Jan Prochy
velmi som sklamany s pristupu tejto špičkovej "FIRMY"...kupil som si ich dosku pravdaze firma u ktore som si dosku kupil skrachovala...hladam oficialny support kde by som dosku zreklamoval, po registracii a opisani problemu sa tato super truper firma zachovala asi takto.... po 2 tyzdnoch od poslania len otvorili spravu na odpoved som musel cakat dalsie 2 tyzdne a znela asi takto- ze oni sa nemaju so mnou o com bavit aj ked je doska v zaruke lebo officialny servis nemaju na slovensku ani v cechach takze moj "problem" ich nezajima :D...zakaznik ich zaujima len do vtedy kym si kupia ich šmejd potom zabudnite....PRETO NEODPORUCAM veci s teto firmy vobec kupovat, ak mi neverite skuste si nieco zreklamovat priamo na ich officialnych strankach pristupom budete silne prekvapeni
Pridať nový komentár
TOPlist