Tému nákupnej poradne PC komponentov a zostáv sme tu už mali aj dávnejšie. V novom seriáli to však vezmeme trocha z iného uhla a namiesto kompletných počítačov budeme diskutovať o najvýhodnejších komponentoch v rôznych cenových kategóriách. Pre každého totiž je ideálna iná kombinácia. Preto si aj povieme niekoľko zásad, ktorých sa oplatí držať pred výberom.
Úvod
Kúpa počítača je vždy veľmi dôležitý proces. Nový stroj si totiž nikto nekupuje len na pár dní či mesiacov, očakáva sa že poslúži minimálne dva či tri roky, ak nie viac. Preto sa oplatí dbať na správny výber. Možností ako sa dostať k počítaču je viacero, každá má svoje plus a svoje mínus.
Už tradične sú na trhu renomovaní výrobcovia, ktorí ponúkajú svoje kompletné počítače, často postavené z komponentov vlastného dizajnu a so svojimi špeciálnymi funkciami. Tieto sú vyrábané „vo veľkom“ a preto sa len ťažko prispôsobuje výbava konkrétnym požiadavkám. Počítačové zostavy od takýchto výrobcov (HP, Acer, ...) sú väčšinou o niečo drahšie ako porovnateľné zostavy od miestnych predajcov. Zákazník si pripláca za to, že u výrobcu prešiel každý počítač testami, plus je často poskytovaná aj rozšírená záruka. Domov tak dostanete hotový počítač, so všetkým čo potrebujete a zaručenou kvalitou. Na druhej strane len málokedy sa ponuka trafí presne do toho, čo skutočne potrebujete, a možnosť vlastnoručného vylepšenia je možná len keď porušíte záručnú plombu = prídete o záruku.
Počítač od značkového výrobcu – vysoká kvalita, dobré spracovanie, rozšírená záruka, no aj vyššia cena a slabšia hardvérová výbava
Druhou cestou sú počítačové zostavy od miestnych predajcov výpočtovej techniky. Tí poskytnú vždy nižšiu cenu, prípadne vyšší výkon za rovnakú cenu ako „značkoví“ výrobcovia. Aj na internetových stránkach firiem nájdete vždy aktuálnu ponuku PC zostáv, ktoré si je možné objednať. Niekoľko iste nájdete v každom väčšom meste.
U predajcu sa nakúpia potrebné komponenty, ten ich poskladá do zostavy, nastaví, prípadne nainštaluje operačný systém. Ak predajca razí cestu prívetivejšiu pre skúsenejšieho zákazníka, nenalepí záručnú plombu a dovolí tak užívateľovi vlastnoručný upgrade. V opačnom prípade je napríklad pre výmenu grafickej karty nutná návšteva predajcu.
Veľmi častou nevýhodou takýchto počítačov je paradoxne ich cena. V honbe za čo najnižšou sa zanedbávajú také komponenty, ktoré síce na výkone nepridávajú a sú pre menej zbehlého zákazníka nezaujímavé, no v konečnom dôsledku sú práve tie najdôležitejšie. Hovorím o napájacích zdrojoch, kde bývajú osadené zväčša tie, ktoré sú súčasťou skrinky, ďalej o základných doskách, kde sa hľadí len na základnú funkcionalitu, a napríklad aj o grafických kartách – tu predajca neraz vsadí na väčšiu kapacitu pamäte ako na rýchlejší grafický čip. Zákazník totiž vidí v letáku silný procesor a grafickú kartu s gigantickou pamäťou, čo je pre neho rozhodujúci faktor.
Všetky predošlé nedostatky sa však dajú riešiť. Táto tretia možnosť je však najprácnejšia a najzložitejšia, odmenou je však počítač doslova šitý na mieru, za najvýhodnejšie peniaze a so zárukou na jednotlivé komponenty, kde je tá neraz aj tzv. doživotná. Tretia možnosť je postaviť si počítač sám/sama a tejto téme sa budeme v Nákupnej poradni venovať.
roob
Gudas
roob
mano8
roob
mano8
roob
ri666
Gudas
GABO
meijin