Vertex 2 bolo minulý rok jedným z najpopulárnejších SSD na trhu. Inovatívny radič od SandForce a starostlivosť výrobcu vyniesli tieto modely na vrchol. Ako si s týmto odkazom poradí nástupca s rýchlosťami cez 500MB/s?
Úvod
S najnovším radičom od SandForce ste sa už na našich stránkach mohli stretnúť v recenzii OCZ Agility 3 240GB. Vysvetlili sme si čo je technológia DuraWrite, ktorá je hlavným esom v rukáve radičov SandForce, a tiež ako ovplyvňuje dôležitý parameter nazývaný write-amplification. Opísali sme si aj zmeny oproti predošlej generácii. Nebudeme sa teda už na tomto mieste k danej téme vracať – záujemcov o detaily odkazujem na pôvodný článok OCZ Agility 3 – nový SandForce v akcii.
Povedzme si však niečo o dnes testovanom Vertex 3. Tento je najdrahší spomedzi S-ATA III SSD od spoločnosti OCZ, najnižšie sú modely Solid, nad nimi Agility a najvyššie Vertex a jeho špeciálne edície (ako napríklad optimalizovaný MaxIOPS). Na prvý pohľad sa špecifikácie príliš nelíšia, všade máme rýchlosti cez 500MB/s, vysoké hodnoty IOPS pre náhodný zápis a 25nm MLC flash pamäte. Hlavný rozdiel je práve v pamätiach. Zatiaľ čo Solid a Agility používajú lacnejšie a pomalšie asynchrónne čipy triedy ONFI 1.0, Vertex-y sú všetky vybavené rýchlejšími synchrónnymi čipmi spĺňajúcimi štandard ONFi 2.x.
Aký je medzi nimi rozdiel? Po stránke čísel je to jasné – asynchrónne zvládajú maximálne okolo 50MB/s na každý čip, u novších synchrónnych leží teoretické maximum na 133MB/s. Z hľadiska technológie si môžeme prirovnať tieto dva druhy pamätí k RAM-kám SDR a DDR. Druhé menované priniesli výhodu v podobe prenosu dát pri nábežnej aj dobežnej hrane sigálu. Podobne je to aj s asynchrónnymi vs. synchrónnymi NAND čipmi.
Radič SandForce SF-2281, v pozadí na nim synchrónne MLC NAND čipy od Intel-u
Čo to všetko znamená v praxi? Pre bežný pocit z rýchlosti systému v podstate nič, rozdiel ale bude jasne vidieť v testoch výkonu, prípadne pri náročnejšom využívaní počítača ako pracovnej stanice a podobne. Synchrónne pamäte by mali zaručiť napríklad rýchlejší zápis dát, ktoré sa nedajú komprimovať (čo robia všetky SandForce radiče).
Bohužiaľ, v čase písania článku sme mali otestované iba jedno SSD v kapacitnej kategórii 120 – 128GB, a nim je práve Vertex 3 120GB. Znamená to, že nie je voči čomu priamo porovnávať a hodnotiť, nakoľko výkon SSD výrazne závisí od kapacity, resp. počte pamäťových čipov na každom kanáli radiča. Onedlho ale pribudne test 128GB Crucial m4, ktorý je našim obľúbencom v 256GB verzii (o to viac po aktualizácii firmvéru) a Kinston HyperX 120GB. Úplne finálny verdikt teda odložíme a k Vertex-u sa vrátime vo svetle budúcich testov.
marduk
bufes
pif666
bufes
pif666
davison
jk2
bufes
ace960
Gudas
ace960
makroelektro