V
minulej recenzii sme si predstavili vrchol na poli zvukových kariet od ASUSu. Dnes zavítame na opačný koniec ponuky a bližšie sa pozrieme na zúbok výrobku, ktorý je súčasťou entry levelu medzi diskrétnymi zvukovými kartami. Reč je o Xonar DS, ktorá svojou cenovkou na úrovni približne €40 ašpiruje o priazeň ľudí, ktorým zvuk integrovaných kodekov nestačí, no zároveň nie sú ochotní priplatiť si za vyššie modely. Spoločnosť Xonaru DS budú v dnešnej recenzii robiť headset ROCCAT Kave.
ASUS Xonar DS - špecifikácie, layout
Xonar DS je 7.1 kanálová karta určená pre PCI rozhranie. Technické špecifikácie a použité komponenty nedosahujú úroveň STX, ale to sa dalo očakávať pri nižšej cenovke.
klik pre plnú veľkosť
Tá sa prejavila aj na balení, ktoré pôsobí menej reprezentatívnym dojmom. Osobne to považujem za šetrenie na správnom mieste. Na balenie každý po pár dňoch zabudne, kým samotná karta bude tvrdiť muziku a prípadne spríjemňovať váš čas podstatne dlhšie.
klik pre plnú veľkosť
Každopádne, vo vnútri potlačeného obalu sa nachádza pevná kartónová krabica, v ktorej je uložené všetko príslušenstvo, t.j. tlačený manuál, CD s ovládačmi pre XP 32/64 a Vistu 32/64, optický adaptér pre S/PDIF výstup a nakoniec karta zabalená v antistatickom vrecúšku.
Technické špecifikácie tak, ako ich uvádza výrobca:
Xonar DS využíva usporiadanie dvoch digitál-na-analóg prevodníkov.
WM8776 je prevodník so stereo výstupom a je určený pre predné reproduktory, pričom slúži aj ako analóg-na-digitál prevodník pre linkový vstup.
WM8766 je schopný obhospodáriť až 6 kanálov a logicky má na starosti výstup pre center, krajné a zadné reproduktory a subwoofer v prípade 7.1 zapojenia. Oba prevodníky sa dajú označiť za kvalitné a veľmi často sa spolu vyskytujú aj na iných zvukových kartách s multikanálovým výstupom.
Pre procesor bol zvolený čip ASUS AV200, inými slovami C-Media OxygenHD. Presný typ použitých kondenzátorov sa mi nepodarilo zistiť, ale z ich hrúbky sa dá predpokladať, že sa jedná o bežný typ, ktorý sa nemôže rovnať kondenzátorom použitým na STX. Predajná cena DS sa v tejto oblasti prejavila azda najviac. Karta je napájaná priamo zo slotu, čo osobne vnímam viac ako negatívum. Napriek tomu som pri počúvaní nepostrehol žiadne šumy ani iné pazvuky, ktoré by mohli vyplývať z interferencií medzi kartou a základnou doskou. Jediný problém nastal pri zapojení mikrofónu, keď sa z reproduktorov ozýval mierny brum. Pri použití rovnakého mikrofónu a STX som tento jav nepozoroval.
Pohľad na zadný panel zľava doprava: kombinovaný vstup pre linku a mikrofón, výstup pre predné reproduktory a slúchadlá, výstup pre postranné reproduktory, výstup pre center a subwoofer, kombinovaný výstup pre zadné reproduktory a S/PDIF (koaxiál + optika). Výstupy sú až príliš blízko pri sebe, čo vás môže limitovať ak používate káble s objemnejším telom konektora.
Málo vídaným, ale o to viac vítaným počinom v tejto cenovej kategórií je zakomponovanie vymeniteľného operačného zosilňovača(ďalej len OZ) do cesty WM8776 prevodníka. Použitý OZ je JRC 5532D. Je otázne, ako konzistentný bude zvuk po výmene OZ a pri použití viacerých kanálov, keďže tento prevodník sa stará len o výstupy pre predné reproduktory. Ďalším otáznikom je napätie konečných výstupov, ktoré predstavuje len 1 Vrms. Štandardom pre nesymetrické výstupy je 2Vrms, preto si neviem dosť dobre vysvetliť prečo sa ASUS rozhodol okresať túto hodnotu na polovicu. Je možné, že ich pri návrhu karty limitoval nejaký komponent alebo iný aspekt karty. V konečnom dôsledku je signál z integrovanej zvukovky nastavený na 100% o poznanie silnejší než u DS, nehovoriac o STX.
Na konci karty sa nachádza digitálny S/PDIF výstup pre pripojenie ku grafickej karte. Môžete tak poslať obraz aj zvuk cez HDMI v prípade, že to vaša grafická karta podporuje. Ďalej je tu analógový vstup 'Aux-In' pre optickú mechaniku či televíznu kartu a výstup pre predný panel skrinky.
miriamka
hurikan69
tomkocur
dexman
tommy1104
dexman
tommy1104
dexman
rheretic
rheretic