EN

Corsair K55 RGB PRO XT - nová klávesnica v starom kabáte

Dnes si prestavíme čerstvú novinku z dielne Corsairu, ktorá bola predstavená iba nedávno, na konci marca. Vo svojej podstate to nie je úplne nový model, ale aktualizovanú verziu dobre známej klávesnice K55. Tá zostala aj naďalej verná membránovému typu spínačov, no dostala niekoľko podstatných vylepšení, aby držala krok s dobou.

Balenie je tradične žlto-čierne, teda typické farby Corsairu. Predná strana je tento krát úplne jednoduchá, avšak na tej zadnej sa výrobca nezabudol pochváliť podporou viacerých platforiem. Okrem systémov Windows a Mac podporuje hernú konzolu Xbox One a streamovaciu klávesnicu Elgato Stream Deck. A samozrejme nemôže chýbať logo iCUE, čo je skratka pre Corsair Utility Engine – prepracovanú aplikáciu na konfiguráciu. 

  

Obsah balenia je jednoduchý, avšak výrobca okrem klávesnice pribalil aj mierne redizajnovanú opierku pod zápästia.

  

Vlastnosti

Corsair K55 RGB PRO XT  
materiál plast
typ spínačov membránové s per-key RGB podsvietením,
krytie IP42
rozmery (š × d × v) 167 x 481 x 36 mm
hmotnosť 0,94 kg
podporované OS/platformy Windows 10, Mac OS 10.15, Xbox One, Elgato Stream Deck
odporúčaná cena 79,99 €
stránka produktu coirsair.com/eu

Corsair K55 RGB PRO XT – Spracovanie, dizajn

Na prvý pohľad sa klávesnica zásadne nelíši od svojho predchodcu. Najvýraznejším prvkom klávesnice sú prídavné klávesy G1 až G6. Tie sú oddelené od štandardných klávesov medzerou a majú mierne odlišný sklon. V praxi si aj napriek tomu treba zvyknúť na to, že okraj klávesnice nezačína klávesom CTRL, ale G6. Zvyk je, žiaľ, železná košeľa, a aj po týždni testovania často krát namiesto CTRL stláčam G6. A rovnako to platí aj pre klávesy ESC a G1.

Konštrukcia klávesnice je kompletne plastová a po opretí rúk o telo klávesnice sa aj mierne prehýba. Na samotné používanie to nemá vplyv, dokonca klávesnica nevydáva žiadne sprievodné zvuky čo je asi najpodstatnejšie.

Dodatočné klávesy sú zoskupené v pravej hornej časti, kde sa nachádzajú tlačidlá ovládania hlasitosti, ovládanie prehrávača a tlačidlo na nahrávanie makier, ovládanie podsvietenia a zámok klávesu Windows.

Horná časť je lemovaná lesklým čiernym plastom, ktorý vyzerá zaujímavo, no je dokonalým magnetom na odtlačky prstov a prach.

Podložka pod zápästia plynulo nadväzuje na spodnú hranu klávesnice K55. Pripája sa pomocou štyroch nožičiek, ktoré sa po prisunutí samé zacvaknú do tela klávesnice. Povrch je textúrovaný a v kombinácii s mäkkým plastom pôsobí príjemne na zápästia. Naviac sa po jej pripojení eliminuje prehýbanie klávesnice.

Spodná strana obsahuje gumené protišmykové nožičky. Tie sa nachádzajú iba v rohoch klávesnice. Nožičky, ktorými sa dvíha klávesnica, sú plastové bez protišmykovej úpravy, no klávesnica sa aj napriek tomu nešmýka po stole. Protišmykové plochy sa totiž nachádzajú aj na podložke a tak pri jej použití drží klávesnica pevne na mieste. 

 

  

Ostatné strany nemá zmysel bližšie komentovať, keďže klávesnica neobsahuje žiadne porty. Kábel je vyvedený v strede zadnej časti a je jednoduchý gumený, bez opletenia či inej vychytávky. Dá sa pomerne dobre tvarovať, takže nezavadzia na stole.

Layout

Rozloženie klávesnice vychádza z ANSI štandardu. Klávesnica má teda klasické dlhé SHIFTy a jednoriadkový ENTER. Podsvietené popisy neobsahujú slovenské ani české znaky, čo je žiaľ vo svete podsvietených klávesníc častý jav. Nad rámec ANSI štandardu tu máme prídavné klávesy s označením G1 až G6, ktoré samé o sebe nemajú žiadnu funkciu, ale si vyžadujú naprogramovanie.

 

Pridať nový komentár
TOPlist