Výskumníkom Microsoftu sa omylom podarilo odhaliť 38 TB dát

Dvaja výskumníci už v spoločnosti Microsoft nepracujú.

Vývojom umelej inteligencie sa zaoberá hneď niekoľko spoločností, medzi ktoré patrí napríklad openAI, Microsoft, Amazon, Google, Meta a podobne. Každá chce dosiahnuť to, aby tá jej bola najlepšia. Preto vývojári dbajú hlavne na zdroje, pomocou ktorých prebieha trénovanie umelej inteligencie. V tomto prípade hovoríme minimálne o desiatkach terabajtov údajov, ktoré musí AI spracovať, aby vedela podávať relevantné výsledky. Bohužiaľ nie raz bola umelá inteligencia prichytená počas toho, že si "vymýšľa" a neodpovedala správne, teda podala zavádzajúcu informáciu.

Spoločnosť Microsoft sa nedávno musela vysporiadať s nechceným masívnym únikom dát, presnejšie išlo až o 38 TB dát. O tento únik sa nešťastnou náhodou postarali už dvaja bývalí zamestnanci spoločnosti. Tí mali na starosti vytváranie školiacich dát, pomocou ktorých je trénovaná umelá inteligencia na rozpoznávanie obrázkov. Po nazbieraní dát ich pracovníci posielali ďalším výskumníkom, lenže počas procesu odovzdávania informácií ďalej, boli údaje nechtiac zverejnené a dostupné komukoľvek. Dáta obsahovali súkromné informácie aj heslá. Išlo o viac ako 30 000 interných správ v rámci služby Microsoft Teams.

To, že sú tieto dáta voľne prístupné sa podarilo odhaliť spoločnosti Wiz, ktorá o tejto udalosti technologického giganta informovala už 22. júna 2023. Uniknuté školiace dáta určené pre umelú inteligenciu boli dostupné cez SAS token. Tieto tokeny umožňujú používateľom služby Azure generovať rýchle odkazy pre zdieľanie. Spoločnosť Microsoft mala údajne na správu rýchlo zareagovať a token už nie je aktívny. Tvorca operačného systému Windows zároveň vydal vyhlásenie, podľa ktorého sa netreba obávať zneužitia uniknutých informácií, nakoľko neobsahovali žiadne dáta používateľov služieb Microsoft.

Zdroj: Gizchina,

Pridať nový komentár
TOPlist