SK

Test vodného bloku pre SocketA z vodnechladenie.sk

GABO ma poprosil, keďže nemá vodníka, aby som otestoval blok z www.vodnechladenie.sk . Keď som ho dostal do ruky bol som prekvapený malými rozmermi a hrúbkou spodnej časti WBu. Celkové spracovanie je však fajn. Jednoduchá je aj montáž WBu. Ja som ho prichytil pomocou štyroch skrutiek okolo Socketu, keďze takéto isté uchytenie používam aj pre môj domáci WB. Pre porovnanie si môžete pozrieť aj fotky WBu, ktorý používam a s ktorým sa porovnávali výsledky: http://h2o.kvalitne.cz/wb.htm. V teste sa vlastne vymenili len vodné bloky -  nič viac, aby výsledky boli čo najpresnejšie. V okruhu je zapojené okrem bloku na CPU : blok na NB, blok na GPU, radiátor / výmenník Maxxxpert + 120mm Fan, čerpadlo Sicce Nova (800l/h), nádobka na vodu. Celkové výsledné teploty môžu byť neobjektívne kvôli použitiu starého BIOSU v ktorom je zle nakalibrované čidlo pod Socketom - tak sú teploty určite trochu vyššie ako skutočné. Bohužiaľ som nezohnal žiadne externý digitálny teplomer. Dôležitý je však rozdiel teplôt medzi dvoma produktami...

Testovacia zostava :

 

CPU : AMD Athlon XP TBred 1700+ JIUHB 0308 SPMW

MB : ABIT NF7-S r2.0 +L12MOD +d10Bios

RAM : 2x256MB TwinMos DDR400 CL2 (4.3ns pamäte)

GPU : Shappire ATI R9600PRO (400/600@510/716)

HDD : Seagate Barracuda 7200.7 120GB 8MB Cache

ZDROJ : 300W Frontier (modify)

OSTATNE : SBLive 5.1, DVD Toshiba, CDRW Teac 540E,

 

Môj vodný blok http://h2o.kvalitne.cz/wb.htm

 

Samozrejme ako prvý som otestoval môj blok, keďže som ho aj v tej dobe používal. Vlastne som ho ani tak netestoval len som si ešte raz pozrel teploty ktoré som poznal. Výrobca http://h2o.kvalitne.cz/wb.htm

Pár obrázkov vodníka od daného výrobcu:

 

 

Pri frekvencii 2420MHz (242x10) pri ktorej idem v synchrónnom móde a je zapnutý dualChanel mám CPU pri overenej voltáži 1,8V stabilný a to aj v programe Prime95.

V nezaťaženom stave ( IDLE ) pri zapnutom WinAmpe a pod sa mi teplota stále ustali na 46C.

V zaťaženom stave ( BURN ) pri ktorom používam program Prime95, ktorý zároveň poriadne záťaží procesor a aj zaisťuje stabilitu sa teplota aj po viac ako pol hodine ustáli na teplote 52C.

 

Vodný blok www.vodnechladenie.sk eXtherm

 

Preview na vodný blok z www.vodnechladenie.sk určený pre Socket A si môžete prezrieť na odkaze:

http://www.pretaktovanie.sk/modules.php?name=News&file=article&sid=1295&mode=&order=0&thold=0 

 

Po teste môjho WBu som do počítača nasadil WB určený na testovanie z www.vodnechladenie.sk. Ako som spomínal inštalácia bola jednoduchá a všetko čo mi k tomu trebalo som obdržal ako príslušenstvo k vodnému bloku (jednoduchá inštalácia je plus). Tak som cely systém vodného chladenia zapojil aj s testovacím blokom a spustil počítač. Na začiatku som nevedel čo čakať od takéhoto bloku - tak som hodnotu frekvencie procesora dal na pôvodne hodnoty tj. AMD Athlon XP 1700+ (1466 MHz). V BIOSe som sledoval teploty a vyzerali byť primerané.

 

 

 

 

Tak som nastavil v BIOSe mojich osvedčených 242x10 = 2420 MHz pri 1,8V a uložil nastavenia s reštartom. Čo som nečakal bolo, že WinXP ani nenabootovali. Skúšal som to viac krát a stále pri bootovacej obrazovke sa počítač samovoľne reštartoval. Tak som mu skúsil ubrať frekvenciu a nastavil 233x10 = 2330 MHz tak isto pri 1,8V a dostal som sa do WinXP. Skúsil som teda zaťažiť a pustil mu Prime95, no asi po 3 minútach test spadol a zahlásil chybu, takže počítač nepracoval stabilne.

 

Tak som sa nakoniec dostal ku stabilnej frekvencii a tá bola 2300 MHz (230x10). Pri tejto frekvencii a napätí 1,8V som už mohol robiť testy. Výsledky neboli až také zle nato, čo som očakával, keďže tak veľký stratový výkon aký som dosiahol ja pri mojej frekvencii a voltáži má byt rozvedený do tak malého spodku bloku a odtiaľ následne odovzdaný do vody ma trošku znepokojovali. Ale prejdime k výsledkom :

V nezaťaženom stave ( IDLE ) pri zapnutom WinAmpe a pod sa mi teplota stále ustali na 52C.

V zaťaženom stave ( BURN ) pri ktorom používam program Prime95 sa teplota už asi po 15 minútach vyšplhala na 60C a postupne asi po pol hodine zaťaženia sa ustálila na 63C.

 

 

 

Záver

 

Z testov vyplýva, že tento blok z www.vodnechladenie.sk má určite potenciál, ale nemyslím si, že by bol stavaný až na takéto tvrdé podmienky, aké som mu prichystal ja a to nehovoriac o tom, že existujú ešte oveľa horšie podmienky. Myslím, že pri solídnej frekvencii a napätí na procesore by to mohol byt veľmi dobrý a aj celkom lacný chladič s ktorým by nemali byt problémy, ale ak sa ho chystáte použiť do počítača, ktorý chcete hardcoreovo taktovať - tak by to nemusel stíhať chladiť. Spôsobené to je podľa mňa kvôli príliš tenkej spodnej časti bloku, ktorá rozvádza teplo a následné ho predáva vode.

 

S pozdravom CoKS

 

gabo@pretaktovanie.sk

Add new comment
TOPlist