SK

Streacom FC5 Evo - snobská HTPC skrinka. Pasívna!

Po FC8 Evo tu máme ďalšiu úplne pasívnu skrinku z produkcie Streacom, reprezentanta segmentu HTPC skriniek s "Hi-Fi" dizajnom, exkluzívnym spracovaním a veľmi vysokou cenou.


Streacom FC5 Evo - Príslušenstvo, Špecifikácie, Exteriér

Hneď deväť z trinástich skriniek Streacom si hovorí "fanless" a výrobca ich za istých podmienok (ktoré ale presne nešpecifikuje) neváha odporučiť aj pre výkonnejšie zostavy s procesorom s TDP na úrovni 95W. V recenzii FC8 Evo sme sa na vlastnej koži presvedčili, že v miestnosti s izbovou teplotou 23°C a bežnými "poveternostnými" podmienkami skrinka siaha na dno svojich možností už pri použití štvorjadra i5 3570K s TDP 77W.

Streacom FC8 Evo - recenzia pc.zoznam.sk

FC5 Evo je v špecifikáciách rovnako ambiciózna, s dôvetkom, že odporúčané optimum je procesor s TDP 65W, maximum už spomínaných 95W. Z technických príčin, na ktoré som, bohužiaľ, prišiel až pri skladaní zostavy, nebudem môcť použiť rovnaký hardvér ako v teste FC8 Evo. Layout základnej dosky Gigabyte Z77N-WiFi, konkrétne pozícia procesorového socketu, nedovoľuje korektnú montáž heat-pipe trubíc, resp. prepojenie s kostrou skrinky.

Aby ste sa vyhli obdobným peripetiám, preverte si kompatibilitu vašej základnej dosky s konkrétnym modelom vopred. Na stránkach Streacom nájdete prehľadného sprievodcu montážou a všetku potrebnú dokumentáciu týkajúcu sa hardvérových obmedzení. Je na škodu, že naň výrobca vôbec neupozorňuje v popise produktu, resp. špecifikáciách. Na moje odporúčanie výrobca link pridal ku každému relevantnému produktu.

O pomoc pri zhodnotení chladiacich kapacít FC5, resp. FC5 Evo som preto požiadal Gaba Očenáša, ktorý skrinky použil v niekoľkých zostavách pre zákazníkov svojho eshopu tichepc.sk. Jeho komentár nájdete v poslednej kapitole. Poďme sa už venovať samotnej FC5 Evo.

 

Príslušenstvo

Zabalenie príslušenstva je v porovnaní s FC8 Evo jednoznačným krokom vpred. Krabička je vystlaná tvrdou tmavou penou s presne tvarovanými priehradkami na štyri heat-pipes, hliníkové bloky, dve tuby teplo vodivej pasty a vrecká so skrutkami. Veľmi podobne balí Noctua príslušenstvo k NH-L9i.

Čiernu škatuľku s príslušenstvom nájdete v spodnom penovom bloku.

Kompletný obsah balenia.

 

 

Špecifikácie

Streacom FC5 Evo
Materiál
hliník, 10mm predný panel
Základná doska
micro-ATX, mini-ITX
Pozície pre mechaniky/disky
Externé:
1x slim slot-in optická mechanika
Interné:
3x 3,5", za 2x 3,5" alternatívne 4x 2,5" (pri použití mini-ITX dosky)
1x 3,5", 3x 2,5" (pri použití micro-ATX dosky)
Chladenie
Štandardne dodávané ventilátory (0):
-
Voliteľné ventilátory (0):
-
Počet PCI slotov
1 (cez riser kartu, alternatívne 1 nízkoprofilová)
Predný I/O panel
2x USB 2.0 (USB 3.0 ready, káble predávaný separátne)
On/Off tlačidlo
1x Power LED
IR ready (ovládač s prijímačom predávaný separátne)
Rozmery
60mm (výška)
435mm (šírka)
325mm (hĺbka)
Objem8,5l
Hmotnosť
5,2kg
Orientačná cena
~247EUR s DPH (priemerná cena, september 2013)
Stránka produktuStreacom FC5 Evo
Graf ceny produktu Streacom FC5 Evo poskytuje server Heureka.sk

Exteriér

Ako prvá vás pri rozbaľovaní zaskočí hmotnosť, ktorá len mierne prevyšuje päť kilogramov (5,2kg). Pre porovnanie, mini-tower Lian Li PC-V650 s objemom 39 litrov váži rových päť. Obe sú síce celohliníkové, no tajomstvo spočíva v hrúbke materiálu. Kostra FC5 Evo je vyrobená z dvoj a čelo s bokmi dokonca z desať milimetrov hrubých platní hliníka (podobný kúsok si dovolil SilverStone pri SG08 (rovnako ITX)).

Dizajn skriniek Streacom sa dá označiť za minimalistický, čo jednoznačne deklaruje aj model FC8 Evo. Svoje miesto vidí v modernej obývačke, kde pôjde zladiť prakticky k čomukoľvek rovnako placatému. Ak sa vám pod televízorom "povaľuje" zosilňovač v striebornej farbe, aj na to majú Holanďania recept.

Výška FC5 Evo nepresiahne 60mm, široká je 435mm a nábytkovú skrinku musíte mať hlbokú minimálne 325mm + priestor dopojenie kabeláže zozadu.

FC5 Evo len ťažko zaprie rukopis dizajnérov Streacom. Na svoje by si isto prišiel aj nebohý Steve Jobs, známy posadnutosťou obdĺžnikmi so zaoblenými rohmi. :-)

Pridávam aj tradičné porovnanie s ostatnými testovanými ITX a micro-ATX skrinkami z hľadiska vnútorného objemu. Druhá priečka pre FC5 Evo je neodškriepiteľná (fakty nepustia), ale treba priznať, že oba Streacomy sú vyslovené bonbóniky, kde bude akékoľvek porovnanie s ostatným osadenstvom len zrovnávaním hrušiek s jablkami.

Ak sa pokúsime vybrať vyslovene HTPC skrinky, okruh sa nám zúži na dva modely - SilverStone GD06 a SilverStone GD07, obe však určené pre inú cieľovú skupinu či už z pohľadu rozmerov, ceny alebo potenciálneho výkonu zostavy, ktorú do nich viete poskladať.

 

Comments (6)
mino_85
Recka super, veľmi zaujímavé čítanie, hlavne tá časť so skladaním chladenia, zložiť si "pasív" sám od podlahy sa len tak nevidí :) ...ale pfffffffff... tá cena!!! Nezvyknem mať problém s tým, že za kvalitu sa platí, ale čo je veľa to je moc. Za 250 € mám celohliníkový big tower od Lian-Li, niekto sa tu fakt zbláznil. Plus dokúp si od nás USB 3 kábel, to už si asi z ľudí fakt strieľajú. :)) No ale k veci... dosť divne riešené chladenie, skôr by som asi rozmýšľal nad tým montovať to na "plafón" skrinky, tam by sa aj krásne dali tie heatpipes roztiahnuť do priestoru, rozdeliť odvod tepla na omnoho väčšiu plochu. Stačilo by aj nízke cca 1 cm rebrovanie, plus nejaké tie rozumne umiestnené perforácie medzi tým, kadiaľ by sa odvetralo vnútro skrine /ja viem, prach/, to by myslím si dosť pomohlo. Tak či tak tento koncept mi príde veľmi nedomyslený až odfláknutý, hlavne s ohľadom na cenu.
m2fizy
Videl som uz viac "recenzii" HTPC skriniek prave tohto vyrobcu ... a poviem Vam ze 1) papier znesie vsetko, 2) dizajn je sice super fajn (mam rad konzervativne tvary), 3) ale funkcnost skrinky daleko zaostava, 4) nehovorim o "debilnom" skladani chladica (ako napad je to bomba ... lenze opat nedotiahnute dokonca!) ... kde je asi "milion" prestupnych ploch "pouzivajucich pastu". No a samozrejme o prehnanej cene ani nemoze byt rec (ale to je dan za slabu konkurenciu " v tejto oblasti"), za tie prachy by bol pomaly "TTmozart" a nie taketo nieco "miniaturne" (ale ako inac, super). Dokonca ked jeden model testovali na EXHW, tak nesplnal ani to co sluboval na "papiery" ... nedokazal uchladit ani 95W CPU (o ktorom ale vyrobca tvrdil ze "ho zvladne") ... http://extrahardware.cnews.cz/recenze/streacom-fc8-evo-klenot-medzi-nemymi-skrinkami-nula-decibelmi/strana/0/5 ... "K chladeniu musím bohužiaľ poznamenať, že procesor s TDP 95 W bude pre FC8 Evo už len ťažko stráviteľným sústom. Výrobca síce v poznámke uvádza jeho použitie iba v prípade nižších okolitých teplôt, ale snáď tým nezamýšľal decembrovú prevádzku na balkóne." ... "Nič výhrevnejšie než CPU s TDP 77 W vám s čistým svedomím neodporučíme."
Odar
Toto riesenie je vhodne napr. na audio PC. Ja by som pre pokoj duse tiez radsej volil FC8 Evo - je tam predsa viac miesta a vacsi pasiv na boku skrinky. CPU nad TDP 35W urcite nie.
canopus
chcel by som vediet,ako sa potom nastavuje pri procesorovom DTS-MA+TrueHD vs EDIDACIA na ONKYO+DENIM,resp. MARANTZ-i,na klasickom prenose audia cez graficku kartu som to nastavoval pol dna a facha to, len si to neviem predstavit tu....
Odar
Teoreticky ak ma ta integrovana grafika v CPU HDMI 1.4, nastavis passtrough (resp. ako audio HDMI) a ficis.
canopus
o passing mi nejde ale o edidaciu avr vs graficka karta/procesor
Add new comment
TOPlist