Dnešný štart Falconu 9 je dôležitým míľnikom v histórii privátneho kozmického priemyslu.
Aj keď sa to na prvý pohľad nemusí tak zdať, veď Falcon 9 letel už 5 krát, opak je pravdou. Na dnes naplánovaný štart je spojený s viacerými výraznými novinkami a vylepšeniami v konštrukcii tohto nosiča SpaceX.
Nová verzia Falconu 9 nesúca označenie v1.1, prichádza s vylepšeniami medzi ktoré patrí:
- zväčšenie nosnosti. Nosič je o 60 percent väčší než doterajšia verzia. Jeho prvý stupeň je dlhší (69.2 metra voči 53 metrom verzie v1.0) a pojme tak viac paliva.
- po prvý krát Falcon 9 poletí s novými výkonnejšími motormi Merlin 1D, tie zatiaľ poznáme len z projektu Grasshopper
- usporiadanie motorov prvého stupňa je iné, doterajšie 3x3 usporiadanie sa mení na kruhové
- po prvý raz pôjde o štart Falconu 9 z Kalifornie, z Vandenbergovej leteckej základne
- po prvý raz ponesie ako hlavný náklad satelit mimo programu CRS (program zásobovania ISS komerčnými nosičmi). Pôjde o satelit Cassiope Kanadskej vesmírnej agentúry. Sekundárny náklad tvorí šesť nanosatelitov.
Doležitým bude prvý pokus motorovo aspoň čiastočne zabrzdiť pád prvého stupňa na zem. Tento experiment spolu s projektom Grasshopper je cestou k motorovému pristátiu prvého stupňa a jeho plnej znovupoužiteľnosti.
Update 19:30
Štart sa výnimočne vydaril. Prvý stupeň fungoval bezchybne, druhý tiež. Cassiope bola úspešne vypustená, a podľa prvého reportu je v poriadku. Sekundárny náklad, šesť nanosatelitov je podľa prvých reportov rovnako na plánovaných orbitách. Prenos obrazu z nosiča mal výpadky, čo sa pri doterajších štartoch Falconu 9 nestávalo, ale to je len kozmetická chyba na úspešnom lete.
Očakávajú sa správy o úspešnosti operácie zbrzdenia prvého stupňa.
Záznam štartu:
Add new comment