Počas piatich rokov bude Gaia mapovať podrobne Mliečnu dráhu spôsobom, akým doposiaľ nebola zmapovaná.
Gaia bola vytvorená pre meranie polôh a pohybov približne jedného percenta hviezd našej Galaxie, z jej celkového počtu 100 miliárd. Cieľom misie je získať odpovede na otázky pôvodu a vývoja našej Galaxie. Štart sa uskutočnil dnes o 10:12 hodine stredoeurópskeho času. Po oddelení prvývého stupňa Sojuzu ST-B sa Gaia dostala na dočasnú obežnú dráhu vo výške 175 km nad Zemou. Ďalší nosný stupeň o 11 minút neskôr vyniesol sondu na požadovaný orbit a posledný stupeň rakiet aktivovaný 42 minút po štarte ju ponesie ďalej na určené miesto. Pred aktivovaním posledného stupňa rakety začala sonda aktivovať svoje systémy.
Slnečná clona vytvárajúca optimálne teplotné podmienky pre fungovanie sondy bola aktivovaná v 10 minútovej automatickej sekvencii, približne 88 minút po štarte. Gaia je teraz na ceste ku Langerangeovmu bodu 2, vzdialenému približne 1,5 milióna kilometrov od Zeme. Zajtra sa inžinieri z operačného centra misie pokúsia o prvý z dvoch riskantný manévrov, aktiváciu motorov Gaie, ktoré zabezpečia ustálenie trajektórie k L2 bodu.
O 20 dní od štartu bude aktivovaný druhý a zároveň posledný stupeň pomocných rakiet zabezpečujúci ustálenie sondy na operačnom orbite okolo L2. Celá fáza umiestňovania a pripravovania sondy potrvá štyri mesiace. Počas tohto obdobia budú všetky systémy sondy zapnuté, skontrolované a kalibrované. Následne bude Gaia pripravená plniť si svoju misiu.
Gaia počas piatich rokov svojich meraní 70 krát zoskenuje miliardu hviezd Mliečnej Dráhy, zosníma ich pozíciu a kľúčové vlastnosti, vrátane svietivosti, pohybu, teploty a chemického zloženia. Využitím miernej zmeny v perspektíve, ktorá sa vyskytuje pri obehu sondy okolo Slnka, budú zmerané vzdialenosti hviezd a ich pohyb po "oblohe". Získané údaje poskytnú informácie o histórii a vedcom umožnia poskladať "rodokmeň" našej Galaxie. Pohyb hviezd môže poskytnúť informácie o formovaní Mliečnej dráhy a jej ďalšom osude.
Očakáva sa, že Gaia na svojej misii objaví ďalšie planéty, nové asteroidy a umierajúce hviezdy. Archív sondy bude mať po misii pravdepodobne veľkosť 1 Petabytu (1 milión GB). Spracovanie a analýza tohto množstva dát spadá pod Gaia Data Processing and Analysis Consortium.
Predchodca misie Gaia, projekt Hipparcos katalogizoval 120 000 hviezd. Gaia preskúma takmer 10 000x viac s približne 40 násobne vyššou presnosťou.
Zdroj: esa.int
Add new comment