Revolučná membrána ovláda pravidelný tlkot srdca a je novou nádejou pre ľudí so srdcovými chorobami.
Tenká, elastická a obvodmi pospájaná membrána bola vyvinutá vedcami z univerzity v Illinois a Washingtonskej univerzity v St. Louis. Ide o prototyp vyrobený na zakázku presne na konkrétne srdce. Na pokus bolo určené srdce králika, zoskenované ešte počas jeho života. Vytvorený 3D model pomocou počítačovej tomografie bol použitý na vytlačenie formy používanej na tvorbu membrány.
Po tom ako bola membrána hotová, vybrali srdce z králika, pripevnili naň membránu a srdce bilo bez problémov v pravidelnom rytme. Membrána však nie je len akýmsi kardiostimulátorom, ale je aj umelým osrdcovníkom (obalom srdca), ktorý plní funkciu ako tzv. "ochranca srdca". Membrána je vybavená prístrojmi schopnými snímať interakciu so srdcom rôznymi spôsobmi, relevantnými klinickej kardiológii.
Vedci stojaci za tvorbou membrány ju považujú za obrovský pokrok. Zreteľne viditeľné obvody sú kombináciou senzorov a elektród, ktoré nepretržite sledujú pohyb svalov a tkanív. Membrána funguje aj proti infarktu a arytmii a to tak, že pri ich zistení aplikuje terapiu s vysokým rozlíšením a dokáže elektricky stimulovať rôzne miesta nezávisle na sebe. Optimálnym spôsobom tak zastaví arytmiu a predíde tak náhlej zástave srdca.
Dosiahnutý pokrok je veľkou udalosťou, ale kým sa dostane do všeobecného užívania prejde podľa vedcov ešte 10-15 rokov. Je potrebné dotiahnuť ešte veľa, vývoj je len na začiatku.
Zdroj: gizmodo.com
passco
AmOK