Ochrana súkromia na webe je veľmi horúcou témou dneška. Google nezaostáva a poskytuje šifrovanie na ochranu pred špehovaním.
Kauza NSA poriadne rozvírila internetové debaty o bezpečnosti virtuálneho súkromia. Nejde však len o ochranu pred špehovaním rôznymi agentúrami, ale aj ochranu proti hackerom. Prípad PRISM odhalený minulý rok bol tiež akýmsi katalyzátorom pre Google, na prehodnotenie spôsobov ochrany súkromia internetových užívateľov. Google vsadil na SSL protokol.
Hovorca Google potvrdil, že minuloročné odhalenia ich prinútili spraviť vylepšenia pre zvýšenie bezpečnosti ich vyhľadávača a to nie len v USA, ale celosvetovo. "Tieto vylepšenia pripravia lepší bezpečnostný základ pre naše ďalšie služby, ktoré sú štandartne šifrované a podporujú priemysel tak, aby takisto prijal prísnejšie bezpečnostné štandardy" - dodal hovorca.
Prípad PRISM sa prevalil minulý rok v júni vďaka Edwardovi Snowdenovi a ukázal únik veľkého množstva užívateľských dát mnohých technologických spoločností, ako sú Google, Microsoft, Apple, Facebook či Twitter. NSA tak disponovala poriadne veľkou databázov údajov. Google poskytoval šifrovanie dát ešte predtým, no táto možnosť bola ako voliteľná. Teraz je šifrovanie zapnuté už štandartne pre každého. Spoločnosť ale poukazuje, že aj keď sú vyhľadávané dáta teraz šifrované, neznamená to úplnú virtuálnu bezpečnosť.
"Vyhľadávanie Google používa SSL šifrovanie medzi počítačom a vyhľadávačom a bráni sprostredkovateľským stranám, ako sú internetové kaviarne, ISP či WiFi hotspoty zachytávať údaje alebo zasahovať do vyhľadávania. Šifrovanie pomáha chrániť užívateľa od špehovania a zároveň má za úlohu chrániť jeho osobné údaje uložené na rôznych službách Google. Neznamená to však úplnú ochranu proti vírusom a malvéru. Je na užívateľovi, aby si chránil svoje súkromie dodatočným softvérom na to určeným" - dodáva Google.
Zdroj: theinquirer.net
Add new comment