Nový test uskutočnil nezávislý vedecký tím pozostávajúci z vedcov univerzít v USA a Švajčiarsku. Test prebiehal na počítači zakúpenom firmou Lockheed Martin. Svoje výsledky publikovali v časopise Science.
Zostaviť kvantový počítač je snom mnohých vedcov. Jeho existencia by umožnila obrovské urýchlenie v spracovaní niektorých problémov, ako je napríklad predpovedanie počasia. V súčastnosti je vo všeobecnosti rozšírený názor, že do zostrojenia prvého kvantového počítača uplynie ešte dlhá doba. Napriek tomu existujú vedci pracujúci na zostavení počítačov, ktoré sú aspoň čiastočne kvantové. Firma D-Wave Systems takýto počítač zostavila a ponúkla ho na predaj (to či ich počítač je kvantový, z časti kvantový alebo nie je vôbec kvantový je stále otázne).
Neprehliadnite: Ako funguje prvý hypoteticky kvantový počítač? |
Predstavitelia tejto firmy tvrdia, že ich počítač poskytuje kvantové zrýchlenie vo výpočtoch oproti bežným počítačom. Toto tvrdenie podporila aj firma Google, ktorá jeden takýto počítač zakúpila a urobila na ňom niekoľko testov.
Napriek tomu hlavne vo vedeckých kruhoch prevládal voči tomuto tvrdeniu skepticizmus pretože problémy, ktoré počítače v tomto teste riešili, boli špeciálne dizajnované pre D-Wave počítač, zatiaľ čo neboli optimalizované pre klasické počítače.
Preto medzinárodný tím spustil 1000 náhodných optimalizačných problémov na 503-qubitovom D-Wave Two systéme. Ich výsledkom bolo, že nenašli žiadne významné známky zrýchlenia oproti bežným počítačom. V niektorých prípadoch D-Wave systém poskytol riešenie trochu rýchlejšie v iných výrazne pomalšie.
Samozrejme vedci jednoznačne netvrdia, že D-Wave počítač neposkytuje zrýchlenie oproti bežným počítačom. Ich tvrdenie je, že nezaregistrovali zrýchlenie v podmienkach, v ktorých bol počítač testovaný. Teda za iných podmienok by sa kvantové zrýchlenie mohlo prejaviť.
Zdroj: phys.org, www.sciencemag.org
passco
Hrochy