V urýchľovačoch sa častice pohybujú rýchlosťami blízkymi rýchlosti svetla vo zväzkoch, ktoré zaberajú relatívne malý objem v priestore. Je prirodzené, že v takomto zväzku častíc bude určitá úroveň chaotického pohybu. Problém je v tom, že pre výskum v oblasti častíc vysokých energií je potrebné tento chaos čo najviac obmedziť.
V špeciálnom vydaní časopisu journal Chaos (AIP Publishing) vedci z CERNu predstavili metódu pomocou, ktorej je možné detegovať a skorigovať chaotický pohyb častí v urýchľovačoch. Takáto metóda je nanajvýš užitočná, keďže poskytuje možnosť postaviť vysokovýkonné urýchľovače za nižšiu cenu.
V urýchľovačoch sa používajú na určovanie smeru zväzku častíc a taktiež na jeho urýchľovanie silné elektrické a magnetické polia. V ideálnom prípade putujú všetky častice v urýchľovači po svojich stabilných dráhach. V realite tomu tak samozrejme nie je a niektoré častice sa začnú pohybovať chaoticky v dôsledku ich interakcií s defektami v magnetickom poli. Takéto častice potom narážajú na supravodivé magnety a zahrievajú ich. Ak sa to deje príliš často je nutné urýchľovanie odstaviť a začať celý proces znovu.
Na riešenie tohto problému fyzik Yannis Papaphilippou, z CERN využil metódu známu z astronómie ako "frequency map analysis". Táto metóda určuje frekvencie pri ktorých objekt osciluje k chaotickému správaniu.
Pomocou tejto metódy vedci namodelovali aké defekty v supravodivých magnetoch urýchľovača LHC v CERNe vedú k chaotickému pohybu urýchľovaných protónov. Vďaka tomu boli vyprodukované magnety s prísnymi konštrukčnými požiadavkami, čo malo za následok celkové zníženie počtu magnetov o polovicu oproti pôvodným predpokladom.
Zdroj: phys.org, http://scitation.aip.org/content/aip/journal/chaos/24/2/10.1063/1.4884495
sdfajfpao
Mučo Mačo
sdfajfpao
AmOK
balu_
baluu