V USA pochádza asi 70% volaní na číslo 911 z mobilných telefónov a až 50% z volaní na toto číslo je vytvorených nechtiac pritlačením telefónu vo vrecku či v kabelke.
Po návšteve niekoľkých núdzových centier prehlásil FCC komisár Michael O'Reilly, že množstvo nechtiac volaných núdzových hovorov je alarmujúce. Približne 70% volaní na číslo 911 pochádza z mobilných telefónov, no až polovicu z nich tvoria falošné volania z vrecka užívateľa či z kabelky. Stačí pár náhodných dotykov, tlak vo vrecku a nevyžiadané volanie o pomoc je na svete.
Oproti predošlým rokom ide pritom o asi 20% nárast za čo však môže aj nárast počtu smartfónov a iných mobilných zariadení, z ktorých je možné telefonovať. O'Reilly predpokladá, že takýchto falošných volaní je ročne až 84 miliónov, čo znamená, že denne sa na číslo 911 nechtiac dovolá asi 230 000 ľudí. Podľa Tennesse Emergency Communications Board jedno dieťa v Shelby County volalo na číslo 911 až 84-krát v priebehu jednej noci čo miestny dispečing značne zaťažovalo.
Toto obrovské číslo predstavuje aj hrozbu nakoľko falošné hovory berú miesto tým skutočným čo môže mať negatívny dopad najmä v husto zaľudnených oblastiach. FCC sa s týmto problémom potyká už nejakú dobu. Zavolať na tiesňovú linku je možné aj bez odblokovania telefónu či bez vloženia SIM karty, čo nechcené vytáčanie iba uľahčuje. Poslednú vec, ktorú však FCC chce urobiť je, aby sa vytáčanie čísla 911 stalo ťažším.
Riešenie je tak zrejme na strane užívateľov, ktorí si musia dávať väčší pozor aby volali na núdzové linky len keď to naozaj potrebujú.
Zdroj: phonearena
Shano