SK

Zen architektúra AMD prinesie až 16 samostatných jadier bez modulov

 
Na internet sa dostali najnovšie kúsky informácií o očakávanej architektúre Zen od AMD.

Podľa portálu Fudzilla bude mať najvyšší model až 16 fyzických procesorových jadier, ktoré už nebudú využívať modulárnu stavbu ako u Bulldozer. Každé jadro dostane L2 cache o veľkosti 512KB pričom v prípade 16-jadrového procesora bude celková kapacita L2 cache až 8MB a L3 cache bude veľká 32MB.
 
 
Zen architektúra by mala priniesť aj technológiu SMT (Simultaneous Multihreading) čo bude pravdepodobne funkcia podobná Hyper Threading u Intel procesorov. Každé jadro tak zvládne spracovať až 2 vlákna naraz čo znamená, že 16-jadrový procesor sa bude tváriť ako 32-jadrový.
 
Novinkou bude aj grafická časť označovaná ako Greenland. Tá prinesie nové HBM (high-memory bandwidth) pamäte, ktorej môže byť až 16GB. Hovorí sa tiež o priepustnosti až 512GB/s.  Na APU by išlo o veľmi slušnú hodnotu a bonusom sú vylepšené ECC, RAS a HSA technológie.
 
Zen procesory prenesú aj podporu pre PCIe 3.0, SATA a SATA Express o čom sa už nejakú dobu hovorilo. PCIe 3.0 liniek by malo byť až 64. Nebude chýbať ani gigabitový Ethernet a novinkou bude podpora pre DDR4 pamäte v 4-kanálovom zapojení a frekvenciou do 3200MHz. Podporované budú UDIMM, RDIMM, LRDIMM a SODIMM moduly s kapacitou až 256GB na kanál čo znie až neuveriteľne. Prítomný má byť aj kryptografický koprocesor a podpora funkcie Secure Boot.
 
Nech znejú špecifikácie akokoľvek nádejne musíme si počkať. AMD totiž oficiálne nič nepotvrdilo. Príchod architektúry Zen sa očakáva v roku 2016.
 
Zdroj: fudzilla
 
Komentáre (9)
kajžmeker
Znie to až neuveriteľne dobre. Snáď sa AMD podarí o rok predbehnúť nenažratý monopolný Intel. Takisto som zvedavý na nové Radeony R300. Konkurenciu v týchto segmentoch trhu treba ako soľ. Aj keď mám všade Intel, som AMD fanda.
Gabriel
Co je na tom neuveritelne dobre? Intel ma 18 jadrove XEONy uz dlho. Dobre je jedine to, ze AMD pochopilo, ze modulova architektura FX nema zmysel. A aj toto nove APU ak sa vobec dostane na trh tak v roku 2017, cim viac jadier tym viac adidas? Vykon na jadro bude stale zaostavat oproti Intelu, HBM pamate nie su vymysel AMD, robi ich Hynix aj Samsung, moze ich v buducnosti pouzit aj Intel alebo Nvidia (Nvidia uz oznamila, ze HBM pouzije v profi kartch). Zatial su to len a len slova a vybliskane promo slajdy, realita sa uvidi. Ale je zrejme uz teraz, ze to velke AMD APU bude nenormalne zrat (300W+), otazny je aj vyrobny proces, spekuluje sa, ze to nemusi byt 14 alebo 16nm, ale v lepsom pripade 20nm. Pri takej "krave" velkej bude extermny problem s vytaznostou, takze o priatelnych cenach nebude rec. Uvidime, zatial su to len vykryky do tmy.
kažmeker
Vy nebodaj máte 18-jadrový Xeon za 5000 $ vo Vašom domácom počítači? S tým počtom jadier to nie je celkom tak. Nie sú zanedbateľné. V niektorých aplikáciách je viac vlákien na nezaplatenie. Pri hrách to ešte veľmi dlho zmysel mať nebude, ale pri virtualizácii to má už teraz. Podstatou je ale to, že AMD upustilo od modulárneho princípu. Čo sa týka spotreby, tej sa obávam aj ja. AMD-čka žerú ako divé, no zase nehrejú toľko, čo Intel. Uvidíme, ako to bude s výkonom na jadro, keďže je to zmenená architektúra. Tiež to nevidím reálne, že by AMD v tomto smere pokorilo Intel, ale kiež by to tak bolo. Bude to pre nás lepšie. Veď nastupujúca generácia Intel Core i-procesorov je, čo sa desktopov týka, hrôza. Tu vidno, ako to všetko stagnuje, keď niet konkurencie.
m2fizy
slintaaaaam ... mat taketo nieco v servery alebo HTPC ... genialne ... 16jadier 32vlakien ... 32MB cache, kazde jadro vlastnu cache ... k tomu hyper rychla graficka pamat ... podpora DDR4 ... PCIe 3.0 ... SATA 3.0 a SATA Express ... no krasa ... nieje co dodat ... hadam uz len 2x mSATA, alebo mPCIe a mSATA, alebo 2x mPCIe ... a bude to dokonale. ... len nech je to tu cim skor a stoji to cim menej :D
Toman
nejake mala jadra.... aby to nedopadlo ako posledne.... ze to byde mat vykon atomu... a DTP 150
Pjetro de
Bolo by dobre postrehnut, ze relativna plocha jedneho x86 jadra sa za posl. 15 rokov zmensovala od 100% (ak zapocitame aj L2 cache - bez L2 cache to uz aj vtedy bolo "iba" 50-70%) az po iba 3 az 5 % (vznikli totiz ine typy cipov integrujuce radic RAM, dalsie mnozstvo I/O rozhrani, riadiace a monitorovacie obvody, iGPU v APU, L3 cache ... atd). To plati aj pre Intel. http://diit.cz/clanek/carrizo-die-shot-excavator
Mučo Mačo
naco ti je 32 vlakien v HTPC ?
m2fizy
o servery som snad nevravel ?
Mučo Mačo
ja sa na servery nepytam,tam si to viem zdovodnit
Add new comment
TOPlist