DigiZone.cz tvrdí, že 1. januára 2017 Skylink plánuje ukončiť SD vysielanie. V prípade, že sa to potvrdí, mnoho divákov príde o satelitný príjem.
Satelitný operátor Skylink sa chystá k revolučnému kroku, a to ukončiť vysielanie v norme DVB-S. Táto norma je dlhodobo, tak ako v prípade DVB-T skôr prechodnou. Neposkytuje totiž dostatočnú kapacitu pre vysielanie v HD rozlíšení. Televízie taktiež musia platiť peniaze za jednotlivý dátový tok. Obe normy DVB-S a DVB-T využívajú starý štandard MPEG-2. Tento štandard používajú napríklad aj DVD disky. Štandard vznikol ešte koncom milénia a tak sa dalo očakávať, že postupne aj skončí.
Ešte v roku 1998 ho stihol nahradiť kompresnejší štandard MPEG-4, síce prišiel na trh neskôr, je ale stále vo vývoji. Previazaný spolu s AVC alebo aj kodekom H.264 bol určený pre Blu-ray či internetové videá. Jeho výhoda je predovšetkým vo väčšej komprimácii obrazu pri zachovaní rovnakej kvality. To znamená, že porovnateľná kvalita oproti MPEG2 vyžaduje menší dátový tok, čo v prípade televízií znamená menšie náklady. Pripravovaný je aj kodek H.265, ktorý poskytne 8K video, 12-bitovú farebnú hĺbku, ohromný dátový tok a taktiež podporu videí s rýchlosťou 300 snímkov za sekundu. Oproti H.264 by mal opäť priniesť polovičnú úsporu dát.
Pre zaujímavosť dodávam, že väčšina televízorov v domácnosti je dnes 8-bitová, 10-bitové sa presadzujú len posledné roky a pravdepodobne tento rok už nenájdete na trhu TV s 8-bitovou farebnou šírkou, práve naopak, výnimočne sa vyskytnú aj 12-bitové kusy, hlavne v prípade UHD televízorov. Štandard definujúci UHD vyžaduje totiž panely schopné zobraziť 10-bitovovú farebnú škálu. Čo sa týka konektivity, HDMI 2.0 je dnes už schopné preniesť všetkými troma kanálmi (RGB) po 12 bitov. Problematika je zložitejšia než sa zdá, v prípade, že Vás zaujala odporúčam pozrieť napríklad TU, prípadne TU. V skratke gamut medzi 8 bitmi a 10 bitmi je značný.
Už tento rok Skylink ohlásil ukončiť vysielanie viacerých kanálov v tzv. SD formáte. Jaromír Glisník ale teraz priniesol pre digizone.cz informáciu, kde sa tvrdí, že s komerčnými vysielateľmi ako – Nova, Markíza či JOJ sa Skylink dohodol o zrušení SD vysielania. Ďalej tvrdí, že od 1.1.2017 Skylink kompletne ukončí vysielanie v MPEG-2. Digizone dodáva, že hnacím motorom môže byť aj ohlásenie Českej televízie, ktorá plánuje kompletne ukončiť vysielanie v SD kvalite. V HD už vysiela ČT1, ČT2 i ČT Šport, pričom budúci rok ich bude nasledovať ČT24. ČT:D a ČT art zatiaľ ostanú v SD, avšak už v novšom DVB-S2 štandarde. RTVS plánuje na budúci rok taktiež ukončiť distribúciu v SD rozlíšení.
Čo to znamená pre zákazníkov ?
V prvom rade treba povedať, že takýto krok sa dal očakávať. DVB-S je v podstate nepoužiteľný pre šírenie HD staníc z 4 hlavných dôvodov:
a) Má menšiu prenosovú v kapacitu v rámci transpondéru ako v prípade DVB-S2.
b) Používa menej kompresnejší štandard MPEG-2, než je H.264 (MPEG-4 AVC).
c) Nepodporuje multi transport stream.
d) Nepodporuje variabilné, resp. adaptívne navyšovanie dátového toku v prípade potreby.
Problémom je, že satelitné tunery, resp. prijímače kompatibilné len s DVB-S nie sú schopné dekódovať H.264 (MPEG-4 AVC). V takomto prípade budú diváci nútení kúpiť nový STB. Nie je jasné koľko existuje v domácnosti SD príjimačov, resp. HD príjimačov, dá sa ale predpokladať, že Skylink tieto údaje má. Okrem toho posledných pár rokov sa prijímače schopné obslúžiť iba MPEG-2 na trhu prakticky nevyskytujú. A HDTV prijímač je možné kúpiť už v cene okolo 50€.
Výhody:
Zákazníci tak môžu očakávať menej „rozkockovaný obraz“, vyššiu kvalitu obrazu, hlavne vyššie rozlíšenie obrazu či nové programy.
A čo s DVB-T?
Ako ste si mohli všimnúť, v budúcnosti sa takáto zmena dotkne aj DVB-T. Na Slovensku začalo testovanie pozemného digitálneho vysielania v roku 2004. Problém ako sa neskôr ukázalo (mimo iného) bol ten, že tento test bežal v starom MPEG-2 formáte. Vzhľadom na to, že si mnoho ľudí už počas testovacej prevádzky zakúpilo STB len pre príjem DVB-T v MPEG-2, sa Towercom rozhodol, že tento formát ponechá aj pre finálnu špecifikáciu. Okrem toho nastavil dátový tok len na 19,906Mbps, čo nie je veľa ak si domyslíme, že tento tok sa zdieľa medzi viacero kanálov. To zapríčinilo nielen vysoké náklady na prevádzku, ale zároveň akési rozdelenie trhu medzi existujúcimi televíziami. Ako už bolo spomenuté, problém je aj zaradenie HD vysielania v tomto formáte. Je síce možné, ale pre televíziu by bolo veľmi nákladné. STV sa v HD sa nakoniec spustila v MPEG-4. Všetky HD stanice v prípade zaradenia budú vysielať minimálne v MPEG-4.
Do roku 2020 sa ale počíta s príchodom, resp. minimálne s pilotnou prevádzkou DVB-T2. Towercom už tento rok plánuje v Bratislave otestovať DVB-T2. Menšie lokálne testovanie už bolo s dátovým tokom ~35,4Mbps v roku 2011,testovalo sa ale v MPEG-2 a MPEG-4! Očakáva sa, že DVB-T2 už bude využívať nový kompresný formát H.265 (HEVC), čo by bolo logické ak televízie chcú vysielať v 4K rozlíšení, preto je možné, že Towercom vyčkáva. Český Telekomunikačný úrad už napr. schválil koncom minulého roka dokument, kde prijímače smerujúce do CZ a určené pre DVB-T2 musia tento štandard podporovať. ČTÚ už dokonca testoval vysielanie v 3840×2160 (teda 4K určené pre TV pri zachovaní pomeru 16:9 = 4xFULL HD, plné rozlíšenie by malo byť 4096x2160). Dnes už síce nájdete v predaji televízory s podporou DVB-T2, je však otázne, koľko z nich reálne podporuje aj H.265. Záver – ak príde DVB-T2 súčasne tunery v TV budú aj tak nepoužiteľné.
Ďalšie informácie zisťujeme.
/doplnené o DVBT
Zdroj: Digizone.cz, v texte, HDGuru
x3m
fero1
Merlin
Kanikul
Peter olša
Pravda je Taká
jojooo
Fazulko Lusk
Ján Kisty
maladaptiv
Skylink
igwar
jááááááááá
eee
xorxe
ed-hunter
m2fizy
igwar
Ján Kisty
IVETA
Dobrák
Vilo58
m2fizy
Vlado.petr
Milos55
Bobonik
milos55
milos55