Ide tu o jeden z najzákladnejších princípov fyziky, ktorým je princíp zachovania informácie. Ak by sa našiel dej pri ktorom tento princíp neplatí, tak by stratil univerzálnu platnosť zákon zachovania energie.
Takýmto javom sa už pár desaťročí javí byť pád častíc do čiernej diery, ktorá sa kvantovomechanicky vyparuje.
Stephen Hawking včera v Štokholme oznámil, že prišiel s vysvetlením a riešením z ktorého vyplýva, že informácia sa zachováva aj pri objektoch, ktoré boli pohltené čiernou dierou. Informácia sa zachováva nie vnútri čiernej diery, ale na jej hranici, na takzvanom horizonte udalosti čiernej diery. Informácia je tu, na hranici čiernej diery, za ktorou z nej už niet návratu, uložená vo forme 2D hologramu.
Možno sa to niektorým zdá byť povedomé. Vravíte si, nečítal som už o tomto riešení kdesi, nevidel som to na dokumentárnom kanáli. Máte pravdu, riešenie, ktoré sa zdá byť podobným existuje. Tento problém je už vyriešený Leonardom Susskindom a Gerardom Hooftom pomocou teórie strún. Pre vysvetlenie samotného problému a riešenia odkážeme čitateľa na knihu Leonarda Susskinda, autora strunového riešenia nesúcu titul Vojna o čierne diery, Súboj so Stephenom Hawkingom o záchranu princípov kvantovej mechaniky
Susskindovo riešenie doplnené nobelovcom Hooftom a Hawkingovo riešenie sa zdá byť podobné z dvoch dôvodov. Prvým je, že pri všetkých výkladoch zachovania informácie v čiernej diere, ktoré nájdete v článkoch, ktoré na vás dnes vychŕlia rôzne média je potrebné si uvedomiť nasledujúce. Ide otázku, o ktorú vedú desaťročia intelektuálnu vojnu najlepší fyzici na svete. Je to skutočný súboj titánov. Problém je mimoriadne komplexný a vysvetliť ho krátko a zrozumiteľne je mimoriadne ťažké. Dve riešenia rovnakého problému sa vďaka zjednodušeniam potrebným pre plochu spravodajského článku môžu ľahko zdať podobnými.
Druhým dôvodom je, že rozdiel medzi riešeniami nie je úplne jasný ani samotným aktérom vojny o čierne diery. Stephen Hawking teraz prišiel so svojím riešením problému. Samotný Hooft bol prítomný priamo na Hawkingovej Štokholmskej prednáške, a tvrdí, že ich riešenia sú podobné. Rozdiel Hooft zistí, ako sa píše v jeho vyjadrení zverejnenom v článku vo Washington Post, až pri porovnaní matematiky oboch riešení.
aa
Dr.80
Miro123
dody lee
René
René
Pjetro de
Pjetro de
Ok0
Ok0
René
Ok0
riki1
mairiam