SK

Devialet Phantom Silver

Francúzska firma Devialet zaoberajúca sa high-end elektronikou vyvinula v roku 2004 prelomovú technológiu zosilňovačov ADH, ktorú momentálne využívajú všetky Devialet produkty. Táto významná inovácia slúži k bezchybnej zvukovej reprodukcii a eliminuje akékoľvek možné skreslenie. Ide o merateľne najlepší zvuk na dnešnom trhu. A to je iba prvý krok vo vytrvalom úsilí tejto firmy na poli výskumu a vývoja. Dnes vám predstavím jeden z produktov tejto firmy s názvom Devialet Phantom Silver.

Čo to je?

Úprimne môžem napísať, že na základe fotografii, ktoré som si pozrel predtým než som videl Phantom naživo, som nevedel čo to je. Mal som tušenie, že to je nejaký reproduktor ale ten dizajn je tak atypicky, že som si nebol istý. Na internete som našiel aj obrázok na ktorom je Phantom vyobrazený ako vysávač. Žiaľ nie sme zvyknutí na takýto extravagantný dizajn a preto nám to evokuje napríklad vysávač.

Takže čo vlastne Phantom od Devialet je?! Je to skutočne reproduktor ale nie hocijaký. Ide o kompaktný bezdrôtový reproduktor, ktorý je doslova nadupaný technológiou, chránenou 100 patentami. Verzia Silver je funkčne aj rozmerovo totožná so základnou verziou Phantom. Rozdiel je vo výkone. Silver Phantom disponuje až štvornásobným výkonom. Dodáva hudobný výkon až 3000 W prakticky s nulovým skreslením a s frekvenčnou odozvou 16Hz až 25kHz. Phantom využíva všetky najmodernejšie technológie vyvinuté firmou Devialet, počnúc ADH, SAM Processing a Heart Bass Implosion.

Phantom je prvé ovocie, ktoré priniesol 10 ročný výskum v Devialet laboratóriách.

Phantom naživo

Phatom Silver je v Bratislave a môžte si ho isť vypočuť zadarmo. Ja som túto možnosť využil a odporúčam ju každému. Aj keď si nechcete kúpiť žiaden reproduktor, využite túto možnosť. Bis Audio ho má vystavený v predajni na Vajnorskej ulici. Je to zážitok ako sa patrí. Ja som si Phantom aj zvečnil a zdieľam ho vo virtuálnom svete sociálnej siete Instagram. Bolo to úplne prirodzené a chcel som si ho odfotiť lebo je to neskutočne zaujímavý produkt. Pre hitech nadšenca úplná povinnosť.

Reproduktor nájdete hneď pri pokladni v predajni Bis Audia. Stačí sa pekne opýtať a jeden z pánov, ktorí obsluhujú vám Phantom predvedú. Samozrejme pamätajte na dobre mravy a rozumne pristupujte k situácii ak tam bude pred vami nejaký zákazník.

Revolučné Technológie

Po živej skúsenosti s Phatomom Silver som začal hľadať viacej informácii o použitých technológiách. V hlave sa mi stále vynárala otázka “Ako to tak mohlo hrať?”. Začal som hľadaním čo vlastne je “ADH Amplification”. Skratka ADH znamená “Analog/Digital Hybrid”. Je to hybrid, ktorý využíva a kombinuje dva rozdielne technológie zosilnenia zvukového signálu, analógový a digitálny. Táto technológia využíva len to najlepšie z oboch týchto metód. Vyrovnanosť a muzikálnosť A-čkového analógového zosilňovača a silu, efektívnosť a kompaktnosť digitálneho D-čkového zosilňovača.

Princípy ADH: - Originálny A triedy zosilňovač je priamo napojený na reproduktory. Preto vlastne počujeme čistý analógový zvuk. - Zopár D triedy zosilňovačov sú paralelne pripojené a pomáhajú A čkovému zosilňovaču aby tak minimalizovali jeho pracovnú záťaž.

Pre lepšie priblíženie tejto technológie si to pripodobníme k šoférovaniu auta. Vodič ovláda auto, ktorou cestou pôjde ale asistuje mu silný motor, ktorý pomáha otáčať kolesa, čím robí vodičovi jeho prácu menej namáhavú.

Ďalšou súčasťou ADH je DAC. V tomto prípade Phantom používa Texas Instruments PCM1798 24bit/192kHz.

Ďalšou spomenutou technológiou je SAM. Skratka SAM znamená “Speaker Active Matching” a je to od Devialet druhá najväčšia technická revolúcia. SAM spracováva signál tak aby dovoľoval ADH Intelligence prispôsobiť chovanie samotnej pohonnej jednotky. Funkcia SAM spočíva v tom, že spracováva zvukový signál v digitálnej forme pomocou dvojjadrového procesora predtým, než ho spracuje DAC a zosilňovač. Táto technológia využívajúca databázu reproduktorov, vypočíta pre nízke frekvencie taký signál aby reproduktory dokázali reprodukovať presnú kópiu nahrávky.

SAM je implementovaný tak aby spracoval signál okamžite a používa nato patentovanú matematickú techniku a preto sa vyznačuje:

- nulovou latenciou

- žiadne pre-echo

- žiadna spätná väzba

Zopár subjektívnych ale počuteľných výhod implementácie SAM:

- väčší dopad na poslucháča, lepší zmysel pre tempo v hudbe

- lepšie rozlíšený zvukový priestor

- vyššia miera detailov

Tretia z tých najvýznamnejších technológii, ktorú by som chcel spomenúť je HBI. Skratka HBI je “Heart Bass Implosion”. Vývojári mali pred sebou veľký problém, ktorý bolo veľmi ťažko vyriešiť. Určite každý z nás pozná tie výroky, že niektoré veci proste nenahradíš. V hi-fi sfére to je napríklad objem reprosústav. Veľkosť ozvučnice je významným činiteľom a súčasť toho ako bude prednes realistický. Veľkosť Phantoma je úplne štandardná a dalo by sa povedať kompaktná k zvuku, ktorý produkuje. Možno ste mali možnosť počuť vrcholové modely B&W, Focal, Sonus Faber a pod. Všetky sú objemovo veľké reprosústavy, ktoré sú vhodné skôr do veľkých obývačiek alebo hál.

Ako sa to podarilo vývojarom? Phantom disponuje patentovanou technológiou HBI. Princípom HBI je elektro-akustická miniaturizácia. Fyzikálne zákony sa nedajú zmeniť ale niekedy sa dá získať veľa ak ich stlačíme do ich limitov. Veľa sa dá urobiť ak sa nechcete spoliehať na existujúce technológie ale ste ochotní a schopní vyvinúť niečo nové, čo bude slúžiť na konkrétny účel. Devialeta išiel tak ďaleko ako je fyzicky možné.

Základnou myšlienkou bolo získať z kompaktného systému reprodukciu hlbokých basov čo znamenalo maximalizovať efektivitu elekto-akustického systému na všetkých úrovniach.

Parametre tejto logiky sú jednoduché: - používať uzavretú konštrukciu pre vysokú účinnosť tých najnižších frekvencii - navrhnúť najefektívnejší dynamický menič - použiť symetrické nízko-frekvečné súčiastky tak, aby sa zrušili mechanické vibrácie

Objem Phantoma je cca 6litrov čo je 20 krát menej ako high-reprosústavy v súčasnej dobe s podobnou hĺbkou basov.

Ako to dosiahli? Maximálny tlak vzduchu vo vnútri uzavretej ozvučnice je 20 krát vyšší ako v bežnej reprosústave. Tento tlak je ekvivalent 174dB SPL, čo je hladina akustického tlaku spojeného s raketou na štarte. To je dôvod prečo to nazvali “Heart Bass Implosion”. Cieľ vytvoriť realistické basy z kompaktnej ozvučnice. Meniče vo vnútri sú schopné odolávať extrémne vysokým tlakom a podtlakom vo vnútri skrine.

Devialet si na tento účel najal kľúčových inžinierov s veľmi odlišnými odbornými znalosťami s rôznych odvetví: - Odborníkov z automobilového priemyslu, špecializovaných na vstrekovacie čerpadlá a materialy, ktoré odolávaju vysokým tlakom - Odborníkov v Mikromechanike, špecializovaných na navrhovanie a výrobu presných kovových dielov v hodinárskej kvalite - Expertov na účinné vysoko profesionálne reproduktory, špecializovaných na opakovaný výkon a spoľahlivosť pre živé koncerty

Devialet Phantom je osadený HBI wooferom, ktorý sa vyznačuje vysokou účinnosťou, veľmi dlhým zdvihom (26mm peak to peak) a kompaktnosťou. Je 4 krát silnejší ako najlepší woofer na trhu s ekvivalentnou veľkosťou membrány a pritom je 6 krát viac kompaktnejší a 6 krát ľahší. Každý z dvojice woofer dokáže hýbať s hmotnosťou viac ako 30kg.

O stredy a výšky sa stará reproduktor, ktorý je umiestnený hneď vpredu a vyzerá ako jeden kus. Opak je pravdou táto časť sa skladá zo samostatných dvoch dynamických meničov. A ide takzvaný koaxiálny menič

Tvar ozvučnice je guľový pretože sa zistilo, že práve tento typ je najvhodnejší pokiaľ ide o zabránenie difrakcii pozdĺž povrchu boxu.

Výsledkom celého snaženia Devialet vytvoril jedinečný dizajn úplne odvodený zo zákonov akustiky, poskytujúci tú najlepšiu možnú reprodukciu basov pri optimálnej smerovej charakteristiky v kompaktnom tele.

Zvuk

Veľa som písal o tom ako sa chceli vývojari priblížiť k zvuku veľkých higendových reprosústav v súčasnej dobe. Ak by ste chceli vedieť či zvuk s Phantom je lepší. Poviem nie. Hneď vo vedľajšej miestnosti v Bis Audiu si môžete vypočuť zopár vrcholových reprosústav zvučných mien. V čom vyniká tento produkt je práve dôvod načo bol vytvorený. Nie je to náhrada vašej niekoľko tisícovej audio zostavy. V kategórii kompaktných audio systémov nemá žiadnu konkurenciu. Proste neexistuje nič lepšie. Ak preto hľadáte ultimatný sieťový systém na prehrávanie vašej bezstratovej hudby, toto je to najlepšie čo kúpite a možno aj najdrahšie.

Mal som možnosť počuť všetko od klasiky cez jazz až rock. Phantom zvláda všetky žánre hudby úplne bravúrne. Nebudem sa rozpisovať ako hrali výšky, stredy či basy. To čo ma najviac zaujalo bol prirodzený prednes. Je až neskutočné ako živo hudba znie. Vôbec som zabudol nato, že vychádza len z jednej jednotky. Neriešil som či to je mono. Len som sa započúval do hudby a nechal sa ňou tešiť.

Prešiel som si rôznymi hi-fi obdobiami a momentalne som v takej, že sa teším z každej novej inovácie, z každej novej technológie. Bol som milo prekvapený ako Devialet prepojil hitech s krásou hudby. Ako dokázal použiť novú technológiu aby prispela k prirodzenosti a možno aj odprezentovať hudbu tak ako si to autor prial. Pocity, ktoré som mal po vypočutí zopár mojich obľúbených skladieb sa nedajú len tak opísať a dlho som sa v duchu smial ako to je možné.

Záver

Bolo by možné ešte veľa čo napísať. Základ je však to, že Devialet použil pri výrobe Phantomu technológie aké pred ním nepoužil nikto. Okrem tohto produktu Devialet má na trhu štyri ďalšie systémy ku ktorým si môžete vybrať reprosústavy iných výrobcov. Jednotlivé modely sa líšia predovšetkým svojím výkonom. Devialet vyvinul tiež vlastnú aplikáciu na ovládanie Phantom systému a volá sa Spark. Je voľne dostupná v Google Play alebo App Store.

Veľka vďaka patrí Bis Audiu, že prináša aj na náš trh zaujímavé riešenia, ktoré sú inovatívne a atraktívne hlavne pre hitech komunitu.

Hlavný distribútorom Devialet na Slovensku je firma Bis Audio.

Comments (5)
Jarolim
Zaujimavy produkt. Vyskusaj aj Klipsch KMC-3 ze co na to povies v ramci tej ceny :)
Omar Ahmed
Veľmi zaujímavá vecička, už len z konštrukčného a technologického hľadiska.
Mučo Mačo
cena paru ?
Ján Kurej
http://goo.gl/PrMfq2 (cena za kus)
TomKocuR
Kopec marketingovych dristov okolo (Class D = digital a Class A = analog? LOL), vyrobok vsak bezosporu velmi zaujimavy, len pochopitelne od toho netreba cakat nejake vysoke SPL, 99dB/1W je dost malo, navyse to k tomu potrebuje neskutocnych 750W. To ze to hra na svoju velkost paradne sa da ale pocut uz aj na videach na youtube
Add new comment
TOPlist