Spoločnosť Intelligent Energy ohlásila vývoj dronu napájaného vodíkovými článkami. Spoločnosť sľubuje, že zariadenie predstaví už počas CES 2016, teda v januári v Las Vegas.
Bežná doba prevádzky, a teda letu dronov je niekde medzi 10 až 30 minút. Hoci sú v poslednej dobe vydávané rôzne obmedzenia pre používanie dronov, ich popularita rapídne rastie. Doba, keď sa fotografie dali urobiť len z leteckých balónov je dávno preč. Dnes nie je problém aby dron vyletel do výšky až 2km, pravda ide skôr o vojenské alebo profesionálne zariadenia. Známy DJI Phantom má maximálnu výšku približne 500 metrov. Povolená výška býva okolo 120 – 130 metrov. Problém je okrem dosahu ovládača, predovšetkým výdrž batérie, ktorá je priam žalostná. Priemerná doba výdrže batérie dronov je okolo 18 minút. Kombinovaný vodíkový pohonom spolu s batériami, ale vydrží lietať aj niekoľko hodín.
This is what we like to see - @intellenergy's hydrogen-powered #drones can fly for hours! https://t.co/E0nnXmDHkp pic.twitter.com/gpHV7DIl2X
— Robotics Trends (@RoboticsTrends) 15. Prosinec 2015
Mimochodom, ak vlastníte dron mali by ste si ho na leteckom úrade zaregistrovať (pre porovnanie, v USA je už tiež pár dní registrácia povinná). Maximálna vzletová hmotnosť nesmie prekročiť 20 kilogramov, resp. 7 kilogramov. Najvyššia povolená výška je na úrovni 400ft, a teda 120 metrov. Zariadenie sa pritom nesmie vzdialiť od používateľa ďalej ako 1000 metrov. Ustanovenie ale rozlišuje viacero druhov dronov, respektíve lietadiel (pre niektoré je dovolená výška len 30 metrov a vzdialenosť 300 metrov), preto si podmienky používania pozorne prečítajte, tie sú dostupné tu. Niektoré zdroje uvádzajú, že pre komerčné použitie je nutné zaplatiť registračný poplatok platný jeden rok vo výške 600€.
Zdroj: BW
etpozemstan
Jano1