Európsky parlament navrhuje, aby boli roboty klasifikované ako „elektronické osoby“ a zamestnávateľ za ne odvádzal sociálne poistenie.
Najnovší návrh z produkcie Európskeho parlamentu navrhuje, aby boli roboty kategorizované ako „elektronické osoby“ a ich majitelia za nich platili sociálne poistenie. Tieto platby by mali slúžiť pre adresovanie nových výziev, ktorým Európa čelí s nástupom robotickej umelej inteligencie. Ide najmä o problémy ekonomického charakteru ako je nezamestnanosť, nerovnosť v zamestnanosti a systém sociálneho zabezpečenia.
Európsky parlament navrhuje, aby aspoň tie najsofistikovanejšie autonómne roboty mali štatút elektronických osôb so špecifikačnými právami a povinnosťami. Aké práva a povinnosti by tieto roboty mali mať však nie je jasné. Zároveň by však boli majitelia takýchto robotov nútení deklarovať koľko ušetrili na sociálnom poistení výmenou živých pracovníkov za robotov a budú musieť odvádzať sociálne poistenie za tieto roboty. Parlament tiež navrhuje založenie „Európskej robotickej agentúry", ktorá poskytne „technickú, etickú a regulačnú odbornosť“.
Nie každému sa však pochopiteľne takýto nápad pozdáva. Veľký nemecký výrobca priemyselných robotov, VDMA, hovorí, že na vytvorenie takéhoto systému platieb je ešte príliš skoro a mohlo by to mať za následok zbrzdenie inovácií a išlo by o veľmi byrokratický proces. Podľa VDMA by zavedenie platieb mohlo prísť za 50 rokov, nie však do 10 rokov.
Návrh zákona zatiaľ nie je platný a je otázne kedy nájde dostatočnú podporu v parlamente aby bol schválený. Podporovatelia návrhu však hovoria, že Európa potrebuje kompaktnú koncepciu pre podporu a regulovanie robotiky, aby dokázala udržať krok so zvyškom sveta. „USA, Čína, Kórea a Japonsko má veľmi ambiciózne projekty. Ak nevytvoríme legálny koncept pre vývoj robotiky, náš trh bude zaplavený robotmi zvonku“, hovorí Mady Delvax, člen parlamentu z Luxemburska.
Zdroj: theverge
griso
Lupo2
Shatterhand