SK

Po 16 rokoch externé napájanie GPU môže skončiť, naznačil PCIEX 4.0

Unikli špecifikácie PCI Express 4.0.

Po niekoľkých rokoch pomaličky ale s určitou prichádza nová generácia PCI Express zbernice. Sľubuje opäť zdvojnásobenú rýchlosť. Finálna špecifikácia bude stanovená koncom tohto roka, no dosky nemôžeme čakať skôr ako koncom budúceho roka, reálnejší je až rok 2018. V príprave je už dokonca aj PCI Express 5.0.

Na web unikla fotografie serverovej matičnej dosky AMD (pravdepodobne už AM4), pretože chýba nielen severný ale aj južný mostík. Pribudol ale aj nový špecifický konektor (všimnite si, že okrem 4× 8-pinu pribudli pri PCIex konektoroch hneď dva nové konektory, jeden z nich má údajne slúžiť na interné zapojenie PCIex napájania, tzv. OCuLink. Skrátka PCIex konektory na grafických kartách by mali do pár rokov zmiznúť. Netreba však zabúdať , že budú potrebné aj nové kompatibilné zdroje, čo chvíľu potrvá. PCIex konektor by mal po novom priniesť namiesto 75W až 300W, no špecifikácie nie sú finálne a možno uvidíme aj 400 či 500W. Isté je, že si nové napájanie vyžiada aj výrazne hrubšie vedenia v rámci samotného slotu. Uvidíme ako bude vyriešený presluch drôtov, čo je u dosiek všeobecne problém.

Zákazníci dostanú bonus v lepšom cable manažmente. Pripomínam, že prvé karty s externým napájaním, vtedy s molexom sa začali na trhu štandardne objavovať okolo roku 2002. Prvou kartou bol Radeon R9700 avšak ešte s iným 4-pinovým konektorom (rovnakým akým sa pripájala FLOPPY -disketová mechanika a prevodníkom na molex). Radeon R9800 už niesol molex v podobe akej ho poznáme. Úplne prvou kartou bola však dvojčipová 3DFX Voodoo 5 5500 a štvorčipové monštrum, jediné svojho druhu, a to Voodoo 5 6000. Externé napájanie kariet je tu s nami teda už 16 rokov.

Známe je ale to, že priepustnosť PCIex 4.0 je 16GT/sek., teda za použitia 16 liniek 31,508 GB/sek. Prísť by mala konečne štandardizovaná podpora aj pre externé grafické karty určené pre notebooky.

 

Zdroj: TW

Add new comment
TOPlist