Vedci z Univerzity Carnegie Mellon vyvíjajú prevratné bio-batérie. Dôležité je, že sú jedlé.
Malo by ísť o veľký prevrat v medicíne, v súčasnosti je nutné kvôli výmene batérií v kardiostimulátore človeka prakticky operovať, aj keď batérie vydržia niekoľko rokov. Nové batérie by tento problém mohli vyriešiť.
Netreba zabúdať, že súčasné batérie sú plné ťažkých či iných toxických kovov. Nové batérie by mali byť z materiálov, ktoré nie sú pre ľudské telo nebezpečné. Vedci experimentujú s látkou melanín, ktorá je prítomná aj priamo v ľudskom tele, od nej závisí sfarbenie kože, srsti či očí. A má aj ochrannú funkciu pred UV žiarením.
Nová batéria by mala byť v určitom zmysle odbúrateľná ako bežné látky v jedle. Výskumníci sa snažia vysvetliť celý proces tak, že sa takáto bio-batéria vloží do kapsule, do akej sa dnes dávajú niektoré lieky, pričom v čreve sa uvoľnia ióny, ktoré „aktivujú“ prúd. Takáto batéria už reálne funguje, avšak vydrží iba 20 hodín, otázne je aj množstvo prúdu.
Technológia má údajne veľký potenciál, avšak kedy a či sa vôbec dostane na trh, známe nie je, pretože bude potrebná spolupráca s farmaceutickými firmami.
Mimochodom ľudské telo vyrobí toľko energie, že dokáže iPhone dobiť asi za 70 hodín.
Zdroj: techspot
Add new comment