Web Wikileaks zverejnil mail z apríla roku 2014 medzi Cheryl Mills (poradkyňa z oddelenia Spojených štátov z radov Demokratov) a Ericom Schmidtom (výkonný riaditeľ spoločnosti Alphabet, majiteľa Google).
Mail dokazuje, že Google mohol do určitej miery ovplyvniť výsledky vyhľadávania. Aj keď je mail súkromný, naznačuje, že Google mohol byť priamo či už nepriamo zaplatený do volieb. Schmidt uvádza, že kampaň musí byť nastavená tak, aby bolo možné prepájať voličov použitím digitálnych médií a sociálnych sietí. Sám Eric Schmidt sa má ponúkať ako hlavný (tieňový) radca kampane Hillary Clinton. Len dopĺňame, že Clintonová je tiež demokratka. Údajne mal tiež ponúknuť finančnú pomoc, rady spojené s voľbami a „osobnú schopnosť vyhľadávať správne ľudské zdroje“ pre úspešnú kampaň. Toto tvrdenie sa ale nedá 100% potvrdiť. V článku zverejnenom na wikileaks.org, ale autor a zakladateľ wikileaks Julian Assange, uvádza, že je možné jednoducho dokázať, že Schmidt pravidelne od roku 1999 financuje volebnú kampaň.
Google head Eric Schmidt's draft strategic plan for Hillary Clinton #PodestaEmails https://t.co/LskJODXyXn More: https://t.co/ZUfh7WDAT5 pic.twitter.com/UOUW3hg9tL
— WikiLeaks (@wikileaks) 1. novembra 2016
Wikileaks ďalej tvrdí, že to nie je všetko a Google priamo ovplyvňuje kampaň a voľby. Google má údajne vo vyhľadávaní cenzurovať všetky negatívne komentáre ako aj negativisticky orientovanú kampaň, resp. politiku.
Ako jednoduchý dôkaz postačila fráza: "hillary clinton is". Google po zadaní daného reťazca uvádza výlučne pozitívne návrhy (hillary clinton is winning/ is awesome), pričom vo vyhľadávačoch Bing a Yahoo prevládajú výrazne negativistické reakcie (hillary clinton is a liar, criminal a pod.). Google návrhy v súčasnosti už nie je možné potvrdiť. Yahoo a Bing sa ale správajú ako uvádza správa.
Celá komunikácia je dostupná na tejto adrese. Obsahuje zaujímavé nápady či návrhy.
Fantomaas