V dnešnom, v poradí už tretom diele o vodnom chladení si ukážeme, síce už starší ale zaujímavý počin v podaní all-in-one vodníka pre grafické karty NVIDIA GTX 1070/1080.
Úvod
AiO vodník má názov Alphacool Eiswolf 120 GPX Pro. Celé chladenie je pomerne ťažké, má hmotnosť až 3,18 kilogramu. Nami testovaný model sa dodáva s 120mm radiátorom, avšak existuje aj riešenie bez radiátora. V tomto prípade sú osadené rýchlospojky, takže AiO môžete zapojiť do existujúceho okruhu. Hadice majú rozmer 11/8mm. Radiátor je typu ST45, má teda šírku 45 milimetrov a veľkosť 120mm. Alphacool dodáva AiO s dvojicou ventilátorov Eiswind. Tie majú slušné parametre a dobrý chladiaci výkon aj pri nízkej hladine zvuku. Upozorňujem, že výrobca odporúča osadzovať svoj blok výlučne na referenčné karty, tzv. „Founders edition“. Mimochodom, výrobca ponúka už ďalšiu revíziu, ktorá je menšia a určená výlučne na GTX 1070.
Výhoda celého riešenia je v tom, že je modulárne, Alphacool Eiswolf totiž dokážete jednoducho prepojiť s Alphacool Eisbaerom. To nie je všetko, do systému dokážete zároveň zapojiť ďalšie radiátory. Samotný Eiswolf má integrovanú maličkú pumpu priamo v radiátore. Výkon pumpy na výtlak do pol metre stačí, pri testovaní som samozrejme skúsil napojiť aj ďalší radiátor, ktorý som posadil nad pumpu asi 70cm a rapídne klesol chladiaci výkon a vzrástol hluk z pumpy. Treba si tak dať pozor na preťažovanie pumpy. Pridaním ďalšieho radiátora môžete dostať kontraproduktívny efekt.
spojený Eisbaer a Eiswolf...
Systém Eiswolf nie je možné dopĺňať. Ak chcete dopĺňať tekutinu, potrebujete Eisbaera, ktorý má plniaci ventil. Ak ale neplánujete neustále rozpájať chladenie, kvapalina v systéme vám vydrží niekoľko rokov (3-4).
Montáž
Budem úprimný a montáž je zložitá. Samotný blok sa montuje jednoducho. Problém je samotná karta (GTX 1080FE), ta má takmer 40 skrutiek a niektoré sú atypického rozmeru. Môže sa tak stať, že to bez kliešťov nepôjde (skrutky treba opatrne vytáčať, aby ste nepoškodili niektorý z kondenzátorov). Demontáž a montáž je bližšie popísaná na priložených obrázkoch. Kritiku si musí zaslúžiť výrobca, pretože distančné termo-pásiky mohol nastrihať. To musíte urobiť ručne pomocou priloženej šablóny. Je to zbytočné mrhanie času. Prvotná montáž mi trvala takmer 2 hodiny. Pochopiť, čo kde a ako, je podľa priloženého manuálu na dlhšie premýšľanie. Opakovanú montáž som zvládol do pol hodiny. Chladič má obrovskú nevýhodu. Voda nechladí VRM. Takže napájanie chladí výlučne obrovský pasív. Neviem teda ako sa to prejaví/neprejaví na životnosti karty. Zadný backplate je tiež masívny a chválim, že nie je vyrobený z nejakého pochybného materiálu ale z poctivého hliníka. Na boku ešte nájdeme svietiace logo Alphacool. Podľa intenzity svetla viete približne odhadnúť koľko prúdu tečie do pumpy.
demontujeme pôvodný chladič.. najprv backplate, potom menšie skrutky...
termo-pásiky striháme podľa priloženej šablóny, nezabudnite na fóliu, ktorá sa nachádza z oboch strán pásikov... (tenšie idú priamo na vrchnú časť karty)
Následne osadzujeme blok...
osadzujeme hrubšie termo-pásiky z druhej strany...
nezabudnite na pásiky na VRM a jadro...
osadzujeme backplate a kartu máme skoro hotovú...
pripravujeme radiátor... osadíme ventilátory
Karta je hotová.
Testovanie
Zhrnutie špecifikácií testovacej zostavy:
CPU
|
Intel Core i7 6700K
|
RAM
|
G.Skill Trident Z
32 GB DDR4 3200 MHz@CL14
|
SSD
|
NVMe OCZ RD400 512GB
Samsung EVO 850 256GB
|
Chladenie CPU
|
Alphacool Eisbaer 120
|
Základná doska
|
ASUS Z170-Deluxe
|
Samotné meranie prebiehalo počas zimného obdobia. Teplotu jadra som meral pri manuálnych otáčkach (40%) a automatickom riadení otáčok. Testoval som aj pumpu, tú však regulovať neodporúčam. Chladiaci výkon išiel rapídne dolu pri stiahnutí otáčok pumpy pod 75%. To je ale vykúpené vyššou hlučnosťou. Z toho vyplýva, že je výlučne dimenzovaná pre tento chladič a ďalšie radiátory by som zapájal len s obavami ako dlho pumpa vydrží. Treba si uvedomiť, že poháňať nejaký 360mm radiátor takto malou pumpou sa už niekde prejaví. Do merania som pridal aj testy s Alphacool Eisbaer. Chladiaci systém sa skladal z dvojice 120mm ST45 radiátorov. Chladený procesor bol Intel Core i7-6700K pretaktovaný na 4500 MHz.
pri pretaktovaní som posunul TDP, aby som videl potenciál chladiča...
referenčný chladič pri primeraných otáčkach (2000 rpm) a cieľovej teplote 80°C dosahuje priemerný takt 1,7 GHz... Eisbaer sa v tomto momente točí na približne 900rpm.
porovnanie teplôt ... je nutné brať do úvahy aj dosiahnutý takt... Eisbaer dosahuje maximálnu možnú frekvenciu už pri nižších otáčkach (1100rpm)... referenčný chladič sa točí na 2000rpm, to beriem ako východziu hodnotu pre porovnanie... Ale ak zredukujete otáčky na 40% (cca 900rpm) teplota vzrastie len nepatrne a frekvencia je ostane, viď. vyššie...
gaming na pretaktovanej karte..
Ako vidíme, chladiaci výkon Eiswolfa je výborný. Na rozdiel od referenčného chladiča dokáže bez problémov chladiť kartu až na 1,9 GHz. Ak kartu pretaktujete, a máte dobrý kus, dokážete pri veľmi dobrej hlučnosti a len miernom zvýšení otáčok "tlačiť" kartu až k 2,14 GHz.
Záver
AiO Alphacool Eiswolf je výkonné chladenie pre grafické karty NVIDIA GTX 1070/1080. Oceňujem aj veľmi priaznivú cenu a hlavne možnosť prepojenia s AiO Eisbaerom. Chladiaci výkon je dobrý, avšak závislý skôr od pumpy ako od ventilátorov. Nevýhodou je teda slabšia pumpa a v prípade, že chcete zapojiť ďalší radiátor potrebujete oveľa výkonnejšie čerpadlo. Výrobca si zaslúži mínus aj za priložený manuál, ktorý je podľa mňa určený jednoznačne skúsenejším používateľom. Za menší problém vidím aj problematické ovládanie otáčok, s týmto nastavením sa jednoducho musíte vyhrať. Produkt môžem napriek uvedeným mínusom odporučiť.
Plusy
|
Mínusy
|
slušný výkon
|
hlučnejšia pumpa
|
cena
|
manuál
|
modulárny
|
|
vzhľad a podsvietenie
|
|
Za poskytnutie dosky ďakujeme spoločnosti ASUS.
Pamäte G.skill Trident Z 3200CL14 poskytla spoločnosť G.skill.
DSLR Nikon D5300 poskytla spoločnosť Nikon.
Disk NVMe OCZ RD400A poskytla spoločnosť OCZ (Toshiba).
wingo
Ján Kisty